Boli Cię łokieć? Dowiedz się od czego!

Potocznie określenie „łokieć tenisisty” to termin używany w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych po bocznej stronie łokcia.  Jest to dosyć nieprecyzyjne określenie, ponieważ nie daje ono informacji na temat tego, jaka jest faktyczna przyczyna problemu, które mogą sprawiać na co dzień duży dyskomfort. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą być wynikiem entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Oznaczałoby to, że ścięgna mięśni prostowników nadgarstka zostały narażone na liczne obciążenia i mikrourazy, co to w konsekwencji wywołało miejscowy stan zapalny i zmiany w strukturze kolagenu.

Jakie obciążenia mogą doprowadzić do takiego stanu?

Z pozoru można pomyśleć, że aby doprowadzić do takiej sytuacji, obciążenia muszą być duże, na przykład takie, które towarzyszą tylko sportowcom. Osobami, które potencjalnie mogą czuć się zagrożone, wykonują najczęściej pracę fizyczną, jednak w grupie „ryzyka” są również Ci, którzy spędzają długie godziny przed komputerem, a także matki, które przeciążają swoje ramiona nosząc dzieci na rękach.  Za faktyczną przyczynę problemu odpowiada zaburzenie hemodynamiczne- czyli związane z nieprawidłowym ukrwieniem. Ma ono miejsce w ścięgnach mięśni prostowników, które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Czy moje dolegliwości pasują do „łokcia tenisisty”?

Pierwszym i podstawowym objawem „łokcia tenisisty” jest ból. Jest on usytuowany w miejscu, gdzie przebiegają zmiany przeciążeniowe ścięgien mięśni prostowników. Odczuwany ból może być rozlany lub bardziej punktowy, jego natężenie również może być zmienne. Może on się nasilać lub ujawniać podczas wykonywanej aktywności lub po jej ukończeniu, ponadto zależeć będzie od jej intensywności. Towarzyszyć może również uczucie osłabienia ręki np. w sytuacji, przenoszenia kubka z herbatą z kuchni do salonu.  Poza wymienionymi dolegliwościami mogą pojawiać się odczucia mrowienia w okolicy bocznej przedramienia, co świadczyć może o podrażnieniu struktur nerwowych. 

Jest na to sposób!

Podczas wizyty u fizjoterapeuty można się spodziewać badania diagnostycznego, na które zazwyczaj składa się wywiad oraz obszerne badanie kliniczne. Wywiad ma na celu ustalenie wszystkich ważnych faktów dotyczących Twojego problemu. Najprawdopodobniej zostaną zadane pytania dotyczące obciążeń, na jakie narażamy się na co dzień. Pozwoli to na zrozumienie mechanizmu powstania dolegliwości.  Badanie palpacyjne polega na zlokalizowaniu toczących się zmian strukturalnych w tkankach. Następnie fizjoterapeuta wykona odpowiednie testy mięśniowe, które wskażą mięśnie osłabione-to one doprowadziły do powstania bolesnych przeciążeń w organizmie. Po wykonaniu wywiadu, badań i testów zostanie przedstawiony plan terapii, który będzie miał na celu całkowite usunięcie Twoich problemów.

Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe związane z bólem łokcia, warto, abyś zgłosił się do fizjoterapeuty, który Cię zbada i zaproponuje odpowiednią terapię. Zapraszam na wizytę. 

Jeśli podobny problem dotyczy Ciebie zapraszamy do Naszych gabinetów!

Projekt Masaż, ul. Kleszczowa 16,                                                                                                   
☎️669 443 106
email: kleszczowa@projektmasaz.pl

Projekt Masaż ul. Bokserska 33 
☎️516 624 398
email: bokserska@projektmasaz.pl

Pozdrawiam,
Filip Dragan

 Bibliografia:

  1. Khan, P. Brunner, Kliniczna Medycyna Sportowa, Wydawnictwo PB publishing, Warszawa, 2012
  2. C.Goodman, T. Snyder, Diagnostyka Różnicowa dla Fizjoterapeutów, Wydawnictwo PB publishing, Warszawa, 2010

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.