Co fizjoterapeuta może zrobić dla kobiety w ciąży?

Zdecydowanie dużo. Od poprawy samopoczucia przyszłej mamy po zapewnienie dziecku większego komfortu już podczas przebywania w brzuchu. Nasze działania mogą również przyczynić się do sprawniejszego i mniej bolesnego porodu, co jest świetną wiadomością dla kobiet spodziewających się dziecka. Im bardziej elastyczne i pozbawione niepotrzebnych napięć jest ciało, tym większa szansa na mniej komplikacji. Okres ciąży dla ciała kobiety stanowi ogromne wyzwanie, ilość zmian na poziomie strukturalnym oraz hormonalnym daje o sobie znać pod postacią napięć mięśniowych oraz dolegliwości bólowych, najbardziej doskwierających w ostatnim trymestrze. Istnieje wiele możliwości manualnego oddziaływania, które są w stanie pomóc przyszłym mamom w utrzymaniu dobrej kondycji przez cały ten okres oraz możliwie najlepiej przygotować się do samego porodu. Co możemy zrobić dla naszych pacjentek?

 

Wyrównanie asymetrii miednicy – kość krzyżowa oraz kości biodrowe stanowią fundament dla narządów miednicy mniejszej. Macica przyczepia się do nich za pomocą więzadeł, w związku z czym każde zaburzenie struktur budujących miednicę może się przełożyć na stan narządu rodnego. Brak równowagi w tym rejonie często wywołuje nadmierne napięcie lub rozciągnięcie mięśnia gruszkowatego, co w konsekwencji może skutkować np. pojawieniem się objawów rwy kulszowej.

Bóle odcinka lędźwiowego – zmiana ustawienia miednicy oraz przeniesienie środka ciężkości powodują nadmierną pracę mięśni okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jest to naturalna zmiana występująca w ciele kobiety, jednak nie musi być równoznaczna z występowaniem bólu. Delikatnymi i bezpiecznymi technikami jesteśmy w stanie wspomóc ciało na tyle, aby pozbyć się nadmiernych napięć i pozwolić mu funkcjonować bez przeszkód. Pamiętajmy, że manualna pomoc w okresie ciąży często jest jedynym rozwiązaniem, ze względu na brak możliwości przyjmowania leków przeciwbólowych.

Wspomaganie mięśni dna miednicy – to właśnie one przez całą ciążę podtrzymują macicę (wraz z rozwijającym się dzieckiem) oraz pęcherz moczowy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o ten obszar, odpowiednią terapią jesteśmy w stanie wspomóc te okolice, co może uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości, takimi jak nawracające zapalenia pęcherza, nietrzymanie moczu a także obniżenie narządu rodnego.

Usprawnienie pracy przepony – w związku z rosnącym ciśnieniem w jamie brzusznej, przeponie oddechowej z każdym miesiącem będzie pracowało się coraz trudniej. Opracowanie przepony wspomaga wiele układów w naszym ciele min. pokarmowy, krwionośny oraz limfatyczny, a także pozwala na swobodniejsze oddychanie.

Wspomaganie pracy narządów wewnętrznych – dziecko rosnące w brzuchu mamy wprowadza zmiany w naturalnej ruchomości narządów. Może to powodować np. wzdęcia, zgagę czy problemy związane z jelitami. Techniki nakierunkowane na jamę brzuszną pozwolą złagodzić nieprzyjemne odczucia oraz wspomogą funkcjonowanie, mających coraz mniej miejsca narządów.

Problemy z obrzękami – rosnące dziecko będzie powodowało zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, zmuszając narządy wewnętrzne do dopasowania się do dziecka. Powoduje to trudniejsze warunki do pracy dla układu krążenia – głównie dla naczyń krwionośnych zlokalizowanych pomiędzy narządami. Najczęstszymi objawami w tej sytuacji będą opuchnięte stopy, uczucie ciężkości nóg oraz drętwienia dłoni przypominające objawy zespołu cieśni nadgarstka. W każdym z tych problemów odpowiednio dostosowana terapia będzie łagodziła występujące dolegliwości.

Przygotowanie miednicy do porodu – im mniej dysfunkcji w obrębie miednicy oraz im bardziej elastyczna jest ta okolica tym lepiej. Dlatego tak ważnym jest przygotowanie tego obszaru na ogromny wysiłek jakim jest akcja porodowa, zwiększając szansę na to, aby była sprawniejsza i mniej bolesna.

Poprawa samopoczucia – zmniejszanie napięć w różnych rejonach ciała, usprawnienie stawów, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz obniżenie pobudzenia współczulnego układu nerwowego przełożą się na lepsze funkcjonowanie i regenerowanie się całego ciała co pozwoli przyszłej mamie czuć się lepiej przez cały okres trwania ciąży.