Dwunastnica - łącznik o kształcie podkowy

Jeśli pamiętasz rozpoczętą jakiś czas temu serię wpisów o narządach wewnętrznych, to właśnie doczekałeś się kontynuacji. W nieco krótszej i bardziej przystępnej, porannej formie. Chcesz odświeżyć sobie informacje o przełyku i żołądku? Znajdziesz je na naszym blogu. PRZEŁYK, ŻOŁĄDEK.

Dwunastnica (duodenum) jest kolejnym przystankiem (około 25 centymetrowym) łączącym żołądek z jelitem cienkim, przez który przechodzi pożywienie zaraz po opuszczeniu żołądka. Już sam początek tej rurowatej struktury jest bardzo ważny, bo to tutaj dochodzi do połączenia treści pokarmowej z kolejnymi płynami. Sokiem trzustkowym uchodzącym z przewodu trzustkowego i żółcią będącą wydzieliną wątroby, uchodzącą przez przewód wątrobowy wspólny. Przewody te wpuszczają płyny do dwunastnicy przez brodawkę Vatera, nazywaną również bańką wątrobowo-trzustkową. Zaopatrzona jest ona w zwieracz Odiego, regulujący ilość i czas kiedy mogą one wpływać do tej części jelita. Poza samym miejscem fuzji tych substancji, w dwunastnicy zachodzi również proces trawienia i wchłaniania składników pokarmowych.

Żołądek, dwunastnica, kregi lędźwiowe. Complet Anatomy 2018.


Topograficznie dwunastnica zaczyna swój bieg na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego, nieco po jego prawej stronie. Kiedy leżymy po obfitym posiłku górna jej część ustawiona jest prawie pionowo, natomiast po kilku, bądź kilkunastogodzinnym poście (nazywanym przez niektórych snem) ułożona jest bardziej poprzecznie. Zawieszona jest ona na więzadle wątrobowo-dwunastniczym, będącym częścią sieci mniejszej. Część zstępująca znajduje się poniżej zgięcia górnego o jeden kręg lędźwiowy niżej, by na poziomie kręgu trzeciego przejść w część poziomą, przechodzącą na lewą stronę kręgosłupa. Końcowa część określana jest mianem wstępującej, ponieważ podnosi się nieco i biegnie równolegle do ogona trzustki aż do poziomu L2, gdzie przechodzi w zgięcie dwunastniczo-czcze zawieszone na mięśniu wieszadłowym dwunastnicy, nazywanym też więzadłem Treitza.

Cała dwunastnica ukrwiona jest z dwóch źródeł - odgałęzień pnia trzewnego oraz tętnicy krezkowej. Oczywiście unerwienie przywspółczulne pochodzi z nerwu błędnego, natomiast współczulne z gałęzi zwoju współczulnego.

Mam nadzieję, że poświęcisz jeszcze chwilę na przejrzenie atlasu anatomicznego w poszukiwaniu ładnych rycin tej struktury. Choć na pierwszy rzut oka narządy wewnętrzne mogą nie mieć wiele wspólnego z narządem ruchu, który żywo interesuje większość fizjoterapeutów i masażystów, w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Zdrowie narządów wewnętrznych jest bardzo mocno skorelowane z naszą postawą oraz objawami bólowymi i ograniczeniem ruchu, jakie mogą się pojawić w naszym ciele. Dlatego tym bardziej zachęcam, by uczyć się całej anatomii.

Pozdrawiam,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.