Punkty spustowe – jak je znaleźć?

Jak znaleźć punkt spustowy?

Punkty spustowe to pojęcie znane każdemu terapeucie, który na co dzień zajmuje się pracą z ciałem. Niektórzy pracują na nich, by pomóc osobom cierpiącym na różnego rodzaju bóle.

 

Punkt spustowy – informacje ogólne

By zrozumieć w pełni potrzebę szukania punktu spustowego, najpierw należy zastanowić się nad jego istotą. Z angielskiego Trigger Point to niewielki, nadwrażliwy obszar, który występuje w obszarze tkanki mięśniowo-powięziowej. Jej niedotlenienie powoduje powstawanie takich punktów. Skutkuje to również nadmiernym napięciem tkanki. Możemy je wyczuć w formie guzka lub nierówności, która daje rzutowany lub promieniujący ból. Nacisk na punkt spustowy powoduje nieprzyjemne uczucie oraz tkliwość w miejscu dotyku.

 

Sposób powstawania punktów spustowych

Można wymienić wiele przyczyn powstawania punktów spustowych, zarówno niezależnych od nas, jak i takich, na które mamy pełen wpływ. Do tej drugiej grupy zalicza się między innymi nadmierne lub niedostatecznie obciążenie, złe wzorce ruchowe, nieprawidłowa ergonomia czy unieruchomienia. Ponadto do powstawania punktów spustowych przyczyniają się braki niektórych mikroskładników w diecie, między innymi niedobór witaminy C, B12 i żelaza. Niestety na wiele przyczyn nie mamy żadnego wpływu. Można tu wymienić zniekształcenia bądź niedorozwój układu mięśniowo-szkieletowego lub skrócenie jednej kończyny.

 

Rodzaje punktów spustowych

Punkty spustowe możemy podzielić na aktywne i utajone. Drugi rodzaj wyróżniają dolegliwości bólowe towarzyszące naciskowi, dotykaniu lub drażnieniu. Zazwyczaj w takim przypadku ból promieniuje lub rzutuje w inne miejsce. Niestety z biegiem czasu punkty utajone pogłębiają się i zmieniają w punkty aktywne. Wówczas ból oraz jego promieniowanie i rzutowanie towarzyszy danej osobie nieustannie, bez względu na prowadzone czynności.

 

Punkt spustowy czy zwykły ból?

W ciele każdej osoby jest wiele miejsc bolących podczas nacisku. W jaki sposób zatem możemy rozróżnić zwykły ból od punktu spustowego? Otóż podstawowym sposobem jest zwrócenie uwagi na to, czy pod wpływem dotyku boli nie tylko dane miejsce, a ból promieniuje lub rzutuje na okolice. Wówczas możemy domniemywać, że trafiliśmy na pnkt spustowy. Musimy się jednak liczyć z tym, że mogliśmy go pomylic  z drażnionymi nerwami, które na swoim przebiegu również dają podobne dolegliwości promieniujące. 

 

Jak znaleźć punkt spustowy?

Przede wszystkim punktów spustowych powinno się szukać na mięśniu lub powięzi, czyli tak zwanych czynnych częściach aparatu ruchu. Chodzi tutaj cały czas o już wspomnianą tkankę mięśniowo-powięziową. Przy szukaniu punktu spustowego w jakimś konkretnym miejscu, najpierw powinniśmy znaleźć punkt o zwiększonym napięciu mięśniowo-powięziowym. Co to oznacza? To miejsce będzie wyczuwalnie twardsze i nie będzie wywoływać nieprzyjemnych doznań. Jeśli pracujesz na mięśniu, który ma swojego odpowiednika po drugiej stronie, zawsze możesz go porównać. W ten sposób sprawdzisz, czy aktualne napięcie jest wzmożone.  Punkt spustowy najłatwiej jest znaleźć przez szukanie poprzecznie do włókien mięśniowych. Jeśli na mięśniu występuje wrażliwy punkt wyczuwalny jako guzek o dolegliwościach bólowych rzutujących lub promieniujących, wówczas najprawdopodobniej to jest właśnie punkt spustowy.

 

Skutek czy przyczyna problemu?

Powodów powstawania punktów spustowych jest wiele, rzadko kiedy pojawiają się one bez wyraźnej przyczyny. Jednak ze względu na dolegliwości bólowe warto zdecydować się na usunięcie takiego miejsca. By miało to jakiś sens, należy wdrożyć terapię gwarantującą zatrzymanie powstawania punktów spustowych.

Ten wpis jest dopiero pierwszym z serii, niedługo pojawią się informacje uzupełniające. Zostaną zaprezentowane możliwości pracy z punktami spustowymi i wiadomości z zakresu procesu ich powstawania.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.