Ból z przodu kolana – kolano skoczka. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Przeciążenia i urazy stawu kolanowego są częstymi przyczynami wizyt w gabinetach fizjoterapeutycznych. Dumnie brzmiące określenie kolana skoczka to nic innego jak entezopatia więzadła rzepki. Entezopatie są to bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Rzepka jest centralną częścią stawu kolanowego, mająca swoje połączenie z kością udową jak i kością piszczelową, z którą łączy się za pomocą szerokiego pasma tkanki ścięgnistej – więzadła właściwego rzepki. Pomimo dużej wytrzymałości tego więzadła, wielokrotnie powtarzane mikrourazy spowodowane mechanicznymi przeciążeniami podczas wykonywania ćwiczeń są w stanie je uszkodzić. 

Jakie są objawy kolana skoczka i czy je masz?

Głównym objawem towarzyszącym entezopatii więzadła rzepki jest kłujący ból, znajdujący się najczęściej w okolicy podrzepkowej, występujący po aktywności fizycznej, który wygasza się po kilkugodzinnym odpoczynku. Bólowi towarzyszy ucisk w okolicy dolnego brzegu rzepki oraz wrażenie „uciekania”, związane z obawą przed bólem – jest to faza pierwsza choroby. Faza druga choroby charakteryzuje się występowaniem bólu na samym starcie treningu. Dolegliwości bólowe nasilają się przy każdym ruchu a ból promieniuje do innych okolic. Faza trzecia choroby zmusza osoby ćwiczące do zaprzestania treningu oraz do ograniczenia aktywności. Częstym zjawiskiem są pojawiające się guzki w okolicy więzadła oraz charakterystyczne trzeszczenie ścięgna a także osłabienie mięśni.

Aby odpowiednio rozpoznać entezopatię więzadła rzepki, należy udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi testy diagnostyczne, które pozwolą nam postawić diagnozę i zróżnicować z innymi chorobami, jak urazy łąkotek, chorobę Osgood-Schlattera czy zapaleniem kaletki – które dają objawy bólowe pod wierzchołkiem rzepki. Podczas wykonywania palpacji więzadła rzepki pacjent odczuwać może tkliwość palpacyjną i bolesność samego więzadła. W pozycji leżenia przodem, bierne przyciąganie pięty do pośladka w kończynie chorej pacjenta, podczas rozciągnięcia mięśnia czworogłowego uda i zmiany ustawienia rzepki, może powodować dolegliwości bólowe pod wierzchołkiem rzepki.

Jak wygląda leczenie? Czy dalej będziemy mogli skakać? 

Skuteczne leczenie kolana skoczka wymaga szczegółowej diagnostyki przeprowadzonej przez terapeutę w celu znalezienia pierwszorzędnej przyczyny, która powoduje wszelkie dolegliwości pod rzepką. Powodem występującego bólu wcale nie musi być upadek na kolano i nie musi on występować lokalnie. Jedną z przyczyn może być wzmożone lub osłabione napięcie jednej z głów mięśnia czworogłowego uda podczas pracy względem sąsiadujących mięśni. Drugą natomiast może być densyfikacja powięzi. Brzmi strasznie, prawda? Jest to nic innego jak sklejenie powięzi, które objawia się bolesnością podczas ucisku oraz skutkuje gorszym ruchem tkanek względem siebie. Uzupełnienie badania w postaci diagnostyki obrazowej wyeliminuje lub potwierdzi całkowite zerwanie więzadła – które wymagałoby interwencji chirurgicznej.

Ćwiczenia? No pewnie!

Poza pracą manualną terapeuty z pacjentem korzystne zastosowanie ma wprowadzenie protokołu treningowego HSR (ang. Heavy Slow Resistance Training) w walce z przewlekłymi dolegliwościami w obrębie więzadła rzepki. W skład powyższego protokołu wchodzą ćwiczenia jak: wyciskanie na suwnicy, przysiad oraz przysiad na hack maszynie.

W celu dopełnienia można wprowadzić klasyczny przysiad ekscentryczny według protokołu Alfredsona. Początkowo protokół Alfredsona używany był w leczeniu problemów związanych z zapaleniem ścięgna Achillesa, natomiast po wprowadzonych modyfikacjach, według tych samych zasad, zastosowanie swoje znalazł w terapii pracy z więzadłem właściwym rzepki.Ćwiczenia ekscentryczne bardzo korzystnie wpływają na jakość struktur, zwiększając przekrój poprzeczny ścięgna, zapobiega zrastaniu się tkanek sąsiadujących, usprawnia metabolizm, zwiększa produkcję kolagenu typu I oraz przyspiesza proces gojenia.

Co z tym możesz zrobić?

Biegasz, podnosisz ciężary a może Twoją dyscypliną sportową jest koszykówka? Podczas wykonywania aktywności spotykasz się z uciążliwym bólem z przodu kolana? Skorzystaj z pomocy doświadczonych terapeutów, którzy są w stanie poradzić z Twoim problemem. Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę już dziś!

Pozdrawiam,
Piotr Baćmaga

 

 

 Bibliografia:

1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków, 2000.
2. Kongsgaard, R. Beyer, Heavy Slow Resistance Versus Eccentric Training as Treatment for Achilles Tendinopathy: A Randomized Controlled Trial, Am J Sports Med, 2015.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.