Mięsień krawiecki. To dzięki niemu zakładasz noga na nogę jak prawdziwy mężczyzna.

 

krawiecki

Mięsień krawiecki (musculus sartorius) to najdłuższy mięsień w naszym ciele, bez względu na to jakiego wzrostu jesteś to dłuższego mięśnia nie masz - to fakt :). Jest to mięsień dwustawowy i oznacza to, że przebiega nad dwoma stawami. Jego praca ma wpływ zarówno na staw biodrowy jak i kolanowy. Początkowy przyczep tego mięśnia możemy wyróżnić na miednicy, dokładnie na kolcu biodrowym przednim górnym (to najbardziej wystająca część kości biodrowej z przodu ciała). Przyczep końcowy to kość piszczeli, a dokładniej nieznacznie poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej. Przyczep końcowy tego mięśnia wraz z innymi dwoma mięśniami czyli mięśniem smukłym (gracilis) i półścięgnistym (semitendinosus) nazywany jest gęsią stopką (warto znać ten obszar gdyż nie raz i nie dwa razy poddasz go w swoim życiu terapii z racji częstych przeciążeń stawu kolanowego właśnie po stronie przyśrodkowej).

Mięsień krawiecki - Complete Anatomy 2018

Jeżeli już wiemy gdzie znajduje się ten mięsień to teraz czas na funkcje. Mięsień ten oddziałuje na dwa stawy. W stawie biodrowym wykonuje przede wszystkim zgięcie, rotacje zewnętrzną no i przywiedzenie. W stawie kolanowym wykonuje również zgięcie, a jeżeli kolano już jest zgięte to obraca także goleń do wewnątrz. Wszystkie kombinacje i skomplikowana praca tego mięśnia wykonują piękny i złożony ruch jakim jest założenie nogi na nogę. jednak nie rób tego zbyt często to niezdrowe.

Child rubbed leg after wearing unsuitable shoes.

 

Za unerwienie tego mięśnia odpowiada nerw udowy (nervus femoralis)natomiast za doprowadzenie krwi tętnica udowa (arteria fomoralis). Pamiętaj zatem przy opracowywaniu tego mięśnia o nerwie go unerwiającym i tętnicy doprowadzającej krew i poświęc chwilę czasu, aby palpacyjnie zbadać przebieg tych struktur i opracować sumiennie struktóry o zwiększonym napięciu nad ich przebiegiem. Na pewno mięsień krawiecki będzie ci za to wdzięczny.

Jeżeli zwrócisz uwagę na anatomię tego mieśnia zauwazysz, że jest on granicą dla silnych zginaczy stawu biodrowego oraz przywodzicieli. Część tego mięśnia jest także bokiem tak zwanego trójkąta udowego, czyli ważnego anatomicznie obszaru górnej częsci uda, ale o tym niebawem :)

Mimo długiego i wyniosłego wywodu, mięsień krawiecki jest mięśniem słabym i pełni jedynie rolę pomocniczą.

Jego nietypowa nazwa pochodzi jeszcze za czasów szycia ręcznego, gdzie krawcy układali materiał właśnie wzdłuż pzrzebiegu tego mięśnia co zapewniało ułatwienie w szyciu (w stusunku do szycia na stole/biurku) i lepszy wygląd szytych ubrań.

Mam nadzieję, że pierwszy tekst #anatomiadokawy spodobał się Wam i z chęcią będziecie zaglądali tutaj po kolejną dawkę wiedzy, często z przymrużeniem oka. Być może to jest również zachęcenie do wzięcia udziału w kursie, np. kursie tapingu.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Patryk Sobotka

.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.