Dlaczego boli mnie kręgosłup lędźwiowy?

Tym wpisem chciałbym zacząć krótką serię poświęconą wyjaśnieniu dlaczego odczuwasz konkretny problem. Możliwe, że cierpisz z tego powodu już dłuższy czas. Prawdopodobnie zdążyłeś już odwiedzić lekarza i przeszedłeś serię zabiegów rehabilitacyjnych. Z dużym prawdopodobieństwem dostałeś już sporo rad od rodziny, z forum internetowego, kolorowych gazet i ulotek w aptece i pomimo wszystkich tych informacji, nie dość, że boli dalej, to nadal nie masz zielonego pojęcia dlaczego. Oczywiście ja również za pośrednictwem internetu nie jestem w stanie Ci tego powiedzieć, ale chętnie opiszę dla Ciebie najczęstsze przyczyny problemów w obrębie narządu ruchu, by ułatwić Ci kontakt z właściwym specjalistą, który zatroszczy się o Twoje zdrowie oraz przerwie błędne koło bólu i frustracji. Dziś na tapetę trafia to, na co najczęściej narzekamy - kręgosłup lędźwiowy.

Przyczyn bólu tej części ciała jest niestety bardzo wiele, co wprowadza niepotrzebny zamęt w procesie diagnostycznym. Zwłaszcza, jeśli właśnie skończyłeś oglądać odcinek Dr House’a, w którym bohater dopiero na sam koniec postawił prawidłową, bardzo egzotyczną diagnozę. Możesz zacząć szukać równie rzadko spotykanych jednostek chorobowych i przypasować je do własnych dolegliwości. Na pocieszenie zdradzę Ci pewien sekret - pospolite choroby występują najczęściej. Banał? Teoretycznie tak, ale zamiast od razu podejrzewać najgorsze, weź pod uwagę najczęstsze przyczyny. Oto ich lista wg danych statystycznych:

 Lista ta rzecz jasna nie obejmuje wszystkich problemów tego odcinka. Pewne objawy mogą sugerować dolegliwości o podłożu neurologicznym, reumatycznym, trzewnym, bądź bardzo poważne patologie, jak nowotwory, tętniaki czy zapalenie szpiku. Takie rzeczy przytrafiają się nam jednak stanowczo rzadko, a wykwalifikowany lekarz lub fizjoterapeuta, jest w stanie wykluczyć te nieczęste przypadki, już po samym wywiadzie, czasami kierując na badania dodatkowe. Skąd jednak możesz wiedzieć, do kogo udać się w pierwszej kolejności? Lekarz ortopeda, internista, a może fizjoterapeuta? O ile w przypadku pierwszych czterech przyczyn fizjoterapeuta poradzi sobie bez problemu, tak zapalenie nerek i infekcje narządów wewnętrznych na pewno wymaga specjalistycznego leczenia u lekarza.\

 Co wskazuje na dwie ostatnie na w/w liście przyczyny? Co powinno wzbudzić Twój niepokój?

W powyższych sytuacjach obowiązkowo należy się skontaktować z lekarzem. Jeśli żaden z powyższych czynników Cię nie dotyczy, ryzyko wystąpienia poważnej patologii jest znikome. By dowiedzieć się, co jest realną przyczyną, fizjoterapeuta powinien wykonać badanie kliniczne, obejmujące wywiad na podstawie którego, jest w stanie zawęzić obszar poszukiwań, a następnie wykonać testy ortopedyczne i neurologiczne, by doprecyzować źródło pochodzenia bólu. Mogą to być wymienione wyżej dysfunkcje stawów kręgosłupa, uszkodzenia i zwyrodnienia kręgów i krążków międzykręgowych, stany przeciążeniowe tkanek miękkich, lokalne ograniczenie ruchomości nerwów względem otaczających ich tkanek oraz ograniczenia ruchomości narządów wewnętrznych. Dlaczego może dojść do zaburzeń w obrębie tych miejsc? Niestety, przyczyn jest niemal tak wiele, jak osób cierpiących z powodu bólu. Bez problemu mogę jednak wskazać te, które obserwuję najczęściej - brak ruchu, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa w pracy i przy wykonywaniu obowiązków domowych, urazy, głębokie blizny, odwodnienie i nawyki żywieniowe. Bardzo łatwo jest wykształcić w sobie zwyczaje prowadzące do choroby. Poproś swojego fizjoterapeutę o to, by udzielił Ci wskazówek „szytych na miarę” - czyli dotyczących właśnie Ciebie. Przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia redukuje do minimum ryzyko wystąpienia problemu.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.