Jak rozpocząć swoją przygodę z masażem?

Masaż klasyczny w naszej kulturze to coś, co każdemu kojarzy się z tym prawdziwym masażem. Jak zapytalibyśmy przechodniów i zrobili sondę czym dla niego jest masaż, to zdecydowana większość opisywałaby po prostu nic innego jak masaż klasyczny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to najbardziej spopularyzowany sposób pracy w Europie, w tym również w Polsce. Masaż klasyczny to podstawowy przedmiot na kierunku technik masażysta oraz w policealnych szkołach uczących masażystów. Często jedyny rodzaj masażu uczony na studiach fizjoterapii. A także metoda, której można się nauczyć na tak zwanych kursach masażu I i II stopnia, gdzie nauczany jest wraz ze swoimi odmianami: sportowym, kosmetycznym, izometrycznym i innymi mniej bądź bardziej potrzebnymi. 

Masaż klasyczny to metoda, która była początkiem również dla mnie. To dzięki niemu nauczyłem się dotykać ludzi. To również za pomocą chwytów masażu klasycznego miałem swoje pierwsze efekty terapeutyczne. Masaż klasyczny, którego liznąłem na studiach fizjoterapii, a później nauczyłem się na długim kilkuset godzinnym kursie. Był on idealnym wstępem do tego czego nauczyłem się później i czego uczę się aktualnie. Pomimo, że teraz już bardzo rzadko, wręcz sporadycznie wykorzystuję techniki z tak zwanego „klasyka” to uważam, że jest to idealna opcja na rozpoczęcie swojej przygody z masażem, dosłownie dla każdego.

Krótki film obrazujący czym jest masaż klasyczny

 

Chcąc pracować jako masażysta mamy dwie opcje. Pierwsza, przeznaczona dla osób poważnie myślących o masażu w swojej karierze zawodowej. Druga, taka bardziej uzupełniająca, skierowana do osób zastanawiających się czy masaż to jest to co chcą wykonywać zawodowo lub po prostu chcą urozmaicić swoje życie ucząc się od podstaw, co oczywiście zdecydowanie bardzo polecam. 

Po pierwsze możemy iść do dwuletniego studium masażu, na kierunek technik masażysta i perfekcyjnie opanować masaż klasyczny z zastosowaniem w jednostkach chorobowych. Jest to dobry start do tego by swoimi rękami pomagać ludziom w problemach z narządem ruchu. Drugą opcją to nic innego jak konkretny kurs masażu klasycznego, który co prawda nie da nam uprawnień do pracy leczniczej, ale pozwoli wykonywać masaż klasyczny w miejscach nastawionych na profilaktykę, relaksację czy kosmetykę. Jest jeszcze fizjoterapia, która można by powiedzieć, że jest opcją numer trzy. Jednak sam będąc na fizjoterapii zauważyłem, że z masażem ma ona niewiele wspólnego i chcąc nauczyć się masować jak trzeba (o ile ktoś oczywiście chce) należy wybrać się na dłuższy kurs masażu. Oczywiście nie ma co się temu dziwić, gdyż zawody fizjoterapeuty i masażysty znacznie się różnią, ale o tym innym razem.

Myślę, że z racji swojego doświadczenia w pracy z pacjentami oraz przebytych szkoleń jestem odpowiednią osobą, która pomoże Ci podjąć decyzję kiedy oraz jaką drogę warto wybrać. Czy iść do studium masażu, czy może na kurs masażu klasycznego? A jeśli wybrać się na kurs, to na jaki?

Kiedy iść do dwuletniego studium masażu?

W sytuacji kiedy wiesz, że chcesz masować. Interesuje Cię lecznicze podejście do masażu. Praca z ludźmi z problemami narządu ruchu to coś dla Ciebie. Interesujesz się budową człowieka i chętnie zarwiesz wiele nocy na naukę anatomii. Z jakiś względów chcesz pracować w przychodni bądź szpitalu. Jesteś gotowy na dwa lata nauki kończące się państwowym egzaminem na technika masażystę. We wszystkich tych przypadkach studium masażu to coś dla Ciebie. Nie zwlekaj zapisz się, najlepiej ucz się w trybie dziennym, darmowym. Poświęć się temu.

Kiedy warto iść na kurs masażu klasycznego?

W sytuacji kiedy nie wiesz czy masaż jest czymś dla Ciebie i chciałbyś to sprawdzić. Chcesz nauczyć się czegoś ciekawego i możesz poświęcić na to około 150 godzin zajęć na kursie i trochę poza nim na szlifowanie nauczonych umiejętności. Chcesz nauczyć się masażu, a następnie popisowo wykonywać go na rodzinie i znajomych, oczywiście pod kątem profilaktyki lub relaksacji. Chciałbyś rozpocząć pracę jako masażysta, ale nie będzie to szpital, klinika, przychodnia ani inna instytucja związana z NFZ a np. klub fitness, basen, siłownia, własna praktyka/gabinet. Chciałbyś nauczyć się czegoś o funkcjonowaniu ludzkiego ciała, poznać ciekawych ludzi, przeżyć fajną przygodę. Nauczyć się jak radzić sobie z podstawowymi problemami i „bolączkami dnia codziennego”. We wszystkich tych przypadkach kurs masażu klasycznego jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jedynie, że jeżeli temat Ci się spodoba to będzie to dopiero początek i czeka Cię wiele szkoleń. W końcu jeżeli nie idziesz do przodu to znaczy, że się cofasz. Wybierz kurs trwający minimum 150 godzin i mający w harmonogramie wstęp do anatomii i fizjologii narządu ruchu i dużo praktyki. Wybierz miejsce gdzie uczy ktoś praktykujący masaż na codzień. Masaż to przede wszystkim praktyka i powinien uczyć tego praktyk. W zależności od trybu nauki szkolenie takie trwa od miesiąca do trzech/czterech. Koszt kursu oscyluje w okolicy 1500-2000 zł. Naprawdę warto.

Nowe podejście do kursów masażu klasycznego.

Projekt Masaż to firma rozpoznawalna w branży fizjoterapii i masażu. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu od 5 lat produkujemy materiały dotyczących różnych form masażu. Nasz kanał na YouTube ma kilka milionów wyświetleń, blog posiada setki tysięcy wyświetleń. W ciągu ostatnich lat przeszkoliliśmy ponad 500 absolwentów, a o zadowolonych pacjentach naszego gabinetu wspominać nie będziemy gdyż dawno tego nie liczyliśmy. 

Do tej pory nasze wszystkie kursy były zarezerwowane do osób będących już fizjoterapeutami, masażystami, studentami fizjoterapii, bądź uczniami masażu. Nie było możliwości rozpoczęcia swojej przygody z masażem wspólnie z Projektem Masaż. Aż do teraz. Od kwietnia 2017 roku rusza u nas pierwsze 160 godzinne szkolenie z masażu klasycznego o mocno odświeżonej formule w porównaniu do szkoleń obecnych na rynku. Aktualnie na kursach masażu klasycznego I i II stopnia można nauczyć się: masażu klasycznego, sportowego, izometrycznego, kontralateralnego, centryfugalnego, kosmetycznego, relaksacyjnego, segmentarnego i drenażu limfatycznego, które jest raczej wstępem do tej raczej czasochłonnej w nauczaniu metody. Niestety połowa z tych umiejętności jest delikatnie mówiąc przestarzała i nikomu do niczego niepotrzebna dlatego postanowiliśmy zmienić całkowicie podejście i wprowadzić do naszego kursu:

 

Jest to w 100% praktyczne szkolenie, a metody tam prezentowane są tym co powinna wiedzieć osoba kształcąca się w kierunku masażu. Jest to zdecydowanie takie szkolenie, w którym sam bym chciał uczestniczyć rozpoczynając swoją masażową przygodę. 

 

Kurs prowadzą sami praktycy wykorzystujący wspomniane metody w swojej pracy.

Instruktorzy: mgr Patryk Sobotka, mgr Maciej Duczyński, mgr Monika Jatczak i mgr Patryk Wąsowski.Serdecznie zapraszamy
Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.