Dlaczego leki przeciwbólowe nie są dobrą opcją leczenia bólu?

Jeśli zaliczasz się do grona posiadaczy telewizora, a w dodatku zdarza Ci się regularnie oglądać to, co tam serwują, to z pewnością wielokrotnie w ciągu dnia stykasz się z reklamą środków przeciwbólowych. Mili starsi ludzie zapewniają, że dzięki świetnym pastylkom mogą bez trudu dźwigać swoje wnuki, pielić grządki czy zmywać garnki. Co o leczeniu popularnymi lekami – NLPZ, czyli niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi bądź opioidowymi – tymi mocniejszymi, sądzi nauka? Czy to faktycznie mądre, by „leczyć” ból w ten sposób?

Ból nie jest fizyczny

To zdanie ostatnio powtarzam do znudzenia, ale taka jest prawda. Reklamy sugerują, że ból znika pod wpływem zażycia tabletki. Nic bardziej mylnego. Leki te mają na celu wygłuszyć doznania bólowe poprzez zakłócenie procesu odbierania sygnałów bólowych. Ból sam w sobie istnieje tylko w naszej głowie. Wcześniej jest zbiorem informacji z receptorów zlokalizowanych w różnych miejscach ciała, które to trafiają za pośrednictwem nerwów czuciowych do rdzenia kręgowego, by finalnie, w mózgu mogły zostać zinterpretowane jako  ból [1]. Paradoksalnie, początkowo ból jest… Naszym sprzymierzeńcem. Informuje o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym ciałem i powinniśmy na to zareagować. Dlatego łykanie tabletki, która ma ten sygnał wyciszyć, jest jak kneblowanie ofiary przestępstwa, by nie mogła zeznawać ani skarżyć się na swój los. Czy to rozwiązuje problem?

Nauka zna odpowiedź

Generalnie leki przeciwbólowe nie są lepszym rozwiązaniem od jakiegokolwiek innego w krótkiej perspektywie czasu. W dłuższej natomiast leki przegrywają z leczeniem przyczynowym, które jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się likwidowaniem przyczyny, nie zaś samego objawu jakim jest ból czy nawet stan zapalny. O ile w silnym bólu, spowodowanym dość szczególnymi okolicznościami jak ostry uraz przez krótki czas, czy w chorobie nowotworowej, gdzie ból jest chroniczny, ale niemożliwy do modulowania w inny sposób  farmakoterapia ma sens jeśli jest prowadzona przez lekarza, tak przy niespecyficznym bólu kręgosłupa chociażby, jest definitywnie strzałem w kolano [2,3].

Rozważ ryzyko

Nawet w trakcie krótkotrwałego zażywania leków przeciwbólowych częste są działania niepożądane, zaś część z nich jest bezpośrednio łączona ze śmiercią. Brzmi paskudnie, prawda? Inne działania, których chcielibyśmy uniknąć to niekorzystny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, sercowo-naczyniowy, pracę narządów wewnętrznych oraz wzorce zachowania i całość naszej psychiki. Bardzo częste są sytuacje przedawkowania leków przeciwbólowych, co jest znacznie prostsze niż się wydaje. Po prostu przeciętny Kowalski nie musi się znać na farmakokinetyce, stąd duże ryzyko niewłaściwego połączenia leków z innymi i wywołanie niechcianych interakcji, bądź zwyczajnie zlekceważenie zaleceń lekarza. [4,5].

Leczenie przyczynowe

Tutaj sprawa jest oczywista. W sprawach związanych typowo z narządem ruchu, leczenie powinno być stricte skierowane na przyczynę dolegliwości. Każdy dobry fizjoterapeuta umie zbadać pacjenta, zaplanować i wdrożyć mądre leczenie. Dlatego jeśli odczuwasz ból, nie kieruj się od razu do apteki. Wiem, że bardzo kusząca jest perspektywa wydania maksymalnie kilkudziesięciu złotych na leki przeciwbólowe w przeciwieństwie do umówienia się z fizjoterapeutą, co wymaga nieco zaangażowania, jednak już dobrze wiesz, że nie ma drogi na skróty. Ciało jako całość wymaga uwagi i troski, nie zaś zabierania mu możliwości dopominania się o zdrowie. Nie wahaj się umówić z fizjoterapeutą!

PS. Możesz umówić się na wizytę do kogoś z nas – w Projekt Masaż pracuje aż pięciu fachowców, którzy doskonale radzą sobie z rozmaitymi dolegliwościami. Zapraszam! :) 

Projekt Masaż,
Warszawa, Miłobędzka 17
tel. + 48 516 624 398

Pozdrawiam,
Maciej Duczyński

Bibliografia:

  1. Steeds „The anatomy and physiology of pain”  Surgery (Oxford) 31(2):49–53 
  2. American Pain Society and American Academy of Pain Medicine. Guideline for the Use of Chronic Opioid Therapy in Chronic Noncancer Pain: Evidence Review. 2009. 
  3. Chou R, Turner JA, Devine EB, et al. The effectiveness and risks of long-term opioid therapy for chronic pain: a systematic review. Annals of Internal Medicine 2015; 162: 276-286.
  4. Cherkaouia K. „Non-nociceptive roles of opioids in the CNS: opioids’ effects on neurogenesis, learning, memory and affect”
  5. Dunn K.M. et al. „Overdose and prescribed opioids: Associations among chronic non-cancer pain patients” Ann Intern Med. 2010 Jan 19; 152(2): 85–92.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.