Między żebrami..

Mięśnie międzyżebrowe (łac. musculi intercostales) to grupa dwóch warstw mięśni zapewniających nam znaczne wsparcie w oddychaniu oraz ruchomości żeber. Kiedy bierzesz głęboki wdech i wydech, kojarzysz przepływ powietrza głównie z funkcją przepony, bądź większych mięśni klatki piersiowej. Ale te drobne mięśnie stanowiące mięśniową powłokę klatki piersiowej również ciężko dla Ciebie pracują przez całą dobę. Potrafią też boleśnie przypomnieć o swojej obecności, jeśli coś pójdzie nie tak. Zaczynamy szybki anatomiczny przegląd!

Skoro wiemy, że są mięśniami oddechowymi i stanowią głęboką warstwę mięśni klatki piersiowej, warto podzielić je na dwie grupy, które pozwolą nam odróżnić ich antagonistyczne funkcje. Właściwie są ich trzy, jeśli liczyć mięśnie międzyżebrowe najgłębsze, choć skupimy się na dwóch, leżących wyżej warstwach. Ich skośne ułożone włókna wypełniają przestrzenie międzyżebrowe i dzięki ich skurczowi poruszają żebrami wywołując ruch wdechu lub wydechu. Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne (łac. mm. intercostales interni) posiadają przyczep początkowy na górnej krawędzi żebra niżej położonego i przyczep końcowy na dolnej krawędzi wyższego żebra, a ich włókna ułożone są w kierunku do przodu i do góry. Ich bezpośrednimi pochodnymi są mięśnie podżebrowe (łac. mm. subcostales) - drobne, zmienne pęczki włókien mięśniowych rozlokowane na wewnętrznej stronie kątów dolnych żeber. Układają się skośnie do tyłu i przyczepiają o dwa bądź trzy żebra niżej. Wszystkie te mięśnie aktywują się wtedy, kiedy robisz wydech - świadomie bądź nie, one pracują za każdym razem.

Odmienna, wręcz odwrotna sytuacja dotyczy warstwy położonej bardziej powierzchownie, czyli (łac. mm. intercostales externi). Odwrotna, więc łatwo zapamiętasz przyczepy i przebieg włókien! Ich początkowe umocowania znajdują się na dolnych krawędziach wyższego żebra i schodzą skośnie w dół i do tyłu na górną krawędź niżej położonego żebra. Pracują za każdym razem kiedy bierzesz wdech.

Wszystkie wspomniane mięśnie unerwione są przez nerwy międzyżebrowe. Przychodzi Ci do głowy jakaś bolesna sytuacja z nimi związana? Czekam na Twój pomysł w komentarzu! A teraz atlas w rękę. Dobrego dnia!

 

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.