Mięsień piersiowy mniejszy - kotwica łopatki.

Niewidoczny na pierwszy rzut oka w badaniu palpacyjnym, całkowicie przykryty przez swojego większego i bardziej płaskiego brata. Mięsień piersiowy mniejszy (m. pectorialis minor), bo o nim przecież mowa, to niewielki, płaski, przypominający mniej więcej trójkąt twór łączący łopatkę i górne żebra.

Zlokalizować go można na przedniej ścianie klatki piersiowej, zaraz pod mięśniem piersiowym większym (m. pectoralis major). Jest on niewidoczny od zewnątrz, choć częściowo buduje przednią ścianę jamy pachowej (dołu pachowego), oczywiście ze swoim większym bratem. Dlatego u osób ze słabo rozwiniętą masą mięśniową, w tym małą klatką, możliwe jest dostrzeżenie jego najdłuższej części biegnącej najczęściej do piątego żebra. Jak już wcześniej wspomniałem mięsień ten łączy się z łopatką i górnymi żebrami, a dokładnie z najbardziej wysuniętym ku przodowi fragmentem łopatki czyli wyrostkiem kruczym i następnie, najczęściej trzema wiązkami, zbiega w dół i przyśrodkowo. Wtapia się w trzy kolejne żebra o numerach trzy, cztery i pięć choć zdarza się, że łączy się również z żebrem drugim. Mięsień ten jest takim małym ruchowym wspomagaczem. Współpracując z dolną częścią mięśnia czworobocznego i zębatym przednim obniża obręcz kończyny górnej i pociąga ją przyśrodkowo. Współpracując z dźwigaczem łopatki i mięśniami równoległobocznymi obraca łopatkę obniżając nieco panewkę stawową. Jeżeli jednak współpracuje ze swoim większym i silniejszym bratem, przesuwa obręcz kończyny górnej do przodu. Oczywiście mięsień ten ma także funkcję oddechową i przy ustabilizowanej kończynie górnej podnosi górne żebra do góry co czyni go mięśniem wdechowym.

To czy mięsień ten jest w dobrej kondycji i nie jest na przykład za krótki/napięty, choć zdecydowanie lepszym określeniem byłoby „zablokowany w skróceniu”, możemy zaobserwować na podstawie obserwacji łopatki. Wyobraź sobie, że płyniesz łódką. Chcesz się zatrzymać, więc postanawiasz zarzucić kotwicę. Idziesz na przód łodzi, chwytasz kotwicę i rzucasz w dół. Okazuje się ona jednak trochę za krótka i za ciężka więc podrywa tył łodzi do góry i tak zostaje (w sumie nie wiem czy to jest możliwe). Oczywiście kotwicą tą był mięsień piersiowy mniejszy, a łódką łopatka gdzie tył to kąt dolny łopatki. Drugim ciekawym sposobem jest porównanie łopatki do dachu. Powinno być tak, że obserwując człowieka z boku łopatka jest ustawiona mniej więcej prostopadle do podłoża, jeżeli jednak bardziej przypomina stromy dach z odstającym dolnym kątem to może być to tak jak we wcześniejszym przykładzie zablokowany w skróceniu piersiowy mniejszy.

Mam nadzieje, że umiliłem Wam trochę poranną kawę i przy okazji uruchomiłem Waszą anatomiczną wyobraźnię opisując strukturę przyporządkowaną do TGPKG - taśmy głębokiej przedniej kończyny górnej według Myersa.

.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.