Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich. Poprawa ich jakości w ergonomiczny i ekonomiczny sposób. Jest to coraz popularniejsza forma terapii i masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko). Spokojnie można powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza form masażu leczniczego.
PROWADZĄCY: Patryk Sobotka i Maciej Duczyński / Krzysztof Kwieciński i Patryk Wąsowski
CZAS SZKOLENIA: dzień I-V: 9.00-17.00, dzień VI: 9.00-16.00
CENA: 2250 zł
TERMINY NA NAJBLIŻSZE SZKOLENIA:
Czym tak napradę jest Msaż Tkanek Głębokich (MTG)
W masażu tkanek głębokich często mylna jest nazwa, ponieważ nie koniecznie musi być to terapia nakierowana na tkanki położone głębiej. W zależności od potrzeb może być to masaż bardzo powierzchowny skupiający się na tkankach powierzchownych, bądź tych położonych dużo głębiej. Wszystko zależy od terapeuty i problemu z jakim przyjdzie nam pracować. Jenak masaż ten przede wszystkim można nazwać masażem leczniczym.
W masażu tkanek głębokich należy wyróżnić techniki pracy przedramieniem, łokciem, pięścią, paliczkami, opuszkami palców czy nasadą ręki. Każda z wyżej wymienionych technik powinna być indywidualnie dobrana do masowanej osoby i opracowywanego problemu w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bezpieczny, łagodny i bezbolesny (o ile to możliwe) dla osoby poddawanej zabiegowi. Podczas masażu tkanek głębokich pacjent nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie ściśle określonych ruchów mających na celu zwiększenie skuteczności dobranej techniki, zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek. Mogą być to ruchy czynne wykonywane przez pacjenta, bądź bierne wykonywane przez terapeutę. Należy jednak pamiętać, że masaż tkanek głębokich to nie tylko techniki opracowywane w ściśle określonej kolejności. To przede wszystkim sposób myślenia, który może być narzędziem dzięki, któremu mocno wpływamy na ciało naszego pacjenta.
Masaż tkanek głębokich to forma pracy z tkanką łączną. Jego znaczna część wywodzi się z integracji strukturalnej (tzw. Rolfingu), koncepcji zapoczątkowanej przez Idę Rolf. Masaż tkanek głębokich zawiera także elementy rozluźniania mieśniowo-powięziowego oraz terapii punktów spustowych. Nie da się natomiast jednoznacznie określić kto jest autorem i twórcą tej formy masażu. Sam masaż nie jest ograniczony do żadnego schematu postępowania. Nie jest także związany z jedną osobą czy nawet szkołą. Opiera się na doświadczeniach i technikach zaproponowanych przez wielu autorów, gdzie warto wymienić nazwiska takie jak: Ida Rolf, Thomas W. Myers, Art Riggs, John Smith, Enrique Fabian Fernandez, Carol J. Manheim czy Jane Jonhson.
Koncepcja masażu tkanek głębokich proponowana jest przez wielu autorów oraz wiele szkół terapeutycznych. Dlatego, tak jak w przypadku innych form pracy z ciałem, może różnić się w zależności od nauczyciela. Z czasem uczniowie i terapeuci którzy uczyli się i stosują masaż tkanek głębokich w swojej codziennej pracy modyfikują ją i stwarzają swój własny niepowtarzalny sposób pracy. Jest to możliwe dzięki unikalności i uniwersalności tej koncepcji. Należy także podkreślić, że techniki stosowane w tym masażu mogą być modyfikowane w zależności od cech masującego oraz pacjenta.
Dlaczego w ujęciu klinicznym?
Jak na pewno zauważyliście, że masaż tkanek głębokich to jedno z głównych narzędzie naszej pracy. Uwielbiamy tą koncepcję, ponieważ daje olbrzymią swobodę praktykującemu. Można także swobodnie przenieść ją do każdej dziedziny gdzie pracujemy z ciałem. Będzie to świetna metoda zarówno dla masażysty jak i fizjoterapeuty, bez względu na to jakich masz pacjentów. Spokojnie można zastosować ją u pacjentów ortopedycznych, neurologicznych, w sporcie, pediatrii, geriatrii, czy profilaktyce. Wystarczy, że zmienisz sposób myślenia i do każdego pacjenta zaczniesz podchodzić indywidualnie. Jednak nas najbardziej interesuje leczenie. Leczenie za pośrednictwem dotyku, zaaplikowane po starannie przerpowadzonej diagnostyce różnicowej i funkcjonalnej. Z racji tego, że większośc naszych pacjentów trafia do nas z aktualnymi problemami narządu ruchu (bóle mięśni, stawów, nawracające kontuzje) czy problemami wisceralnymi oraz sensoryczno-motorycznymi, a my w iekszości przypadków potrafimy im pomoć używajądc m.in masażu tkanek głebokich to problemy te upakowaliśmy w kilka zagadnień i poruszamy je na kursie.
Trochę statystyki z ostatnich pięciu lat
Aktualnie mamy za sobą 85 edycji szkolenia z Masażu Tkanak Głębokich. Jest to 510 dni szkoleniowych, czyli ponad 4000 godzin zegarowych. Można powiedzieć, że mamy już jakąś praktykę w tym temacie co może potwierdzić blisko 2000 absolwentów (dane na dzień dzisiejszy). Kurs Masażu Tkanek Głębokich, który miał swój debiut późnym latem 2015 roku, od tamtego czasu ewoluuje tak szybko, że śmiało możemy powiedzieć iż każda edycja kursu posiada już coś nowego, choć trzon jakim jest terapia manualna tkanek miękkich pozostał i pewnie pozostanie jeszcze przez długi czas. Przez te wszystkie edycje stał się on bez wątpienia bardziej kliniczny i jeszcze bardziej praktyczny, co powoduje, że wracając do gabinetu po kursie jesteś w stanie lepiej radzić sobie z lepiej problemami klinicznymi z jakimi przychodzą do Ciebie pacjenci.
Opinie o naszym kursie znajdziesz TUTAJ.
Szczegółowa harmonogram kursu Masaż Tkanek Głębokich w ujęciu klinicznym
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
Dzień 6
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nas i naszego szkolenia?
Oto playlista poświęcona MTG z naszego kanału - kliknij TUTAJ
Pozdrawiamy
Patryk i Maciek