Masaż Tkanek Głębokich w ujęciu klinicznym

Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich. Poprawa ich jakości w ergonomiczny i ekonomiczny sposób. Jest to coraz popularniejsza forma terapii i masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko). Spokojnie można powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza form masażu leczniczego.

PROWADZĄCY: Patryk Sobotka i Maciej Duczyński / Krzysztof Kwieciński i Patryk Wąsowski

asystent: Piotr Baćmaga

CZAS SZKOLENIA:  dzień 1-5: 9.00-17.00, dzień 6: 9.00-15.00

CENA: 3100zł/cena promocyjna 2250 zł

TERMINY NA NAJBLIŻSZE SZKOLENIA:

 

Czym tak napradę jest Msaż Tkanek Głębokich (MTG)


W masażu tkanek głębokich często mylna jest nazwa, ponieważ nie koniecznie musi być to terapia nakierowana na tkanki położone głębiej. W zależności od potrzeb może być to masaż bardzo powierzchowny skupiający się na tkankach powierzchownych, bądź tych położonych dużo głębiej. Wszystko zależy od terapeuty i problemu z jakim przyjdzie nam pracować. Jenak masaż ten przede wszystkim można nazwać masażem leczniczym.

W masażu tkanek głębokich należy wyróżnić techniki pracy przedramieniem, łokciem, pięścią, paliczkami, opuszkami palców czy nasadą ręki. Każda z wyżej wymienionych technik powinna być indywidualnie dobrana do masowanej osoby i opracowywanego problemu w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bezpieczny, łagodny i bezbolesny (o ile to możliwe) dla osoby poddawanej zabiegowi. Podczas masażu tkanek głębokich pacjent nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie ściśle określonych ruchów mających na celu zwiększenie skuteczności dobranej techniki, zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek. Mogą być to ruchy czynne wykonywane przez pacjenta, bądź bierne wykonywane przez terapeutę. Należy jednak pamiętać, że masaż tkanek głębokich to nie tylko techniki opracowywane w ściśle określonej kolejności. To przede wszystkim sposób myślenia, który może być narzędziem dzięki, któremu mocno wpływamy na ciało naszego pacjenta.

Masaż tkanek głębokich to forma pracy z tkanką łączną. Jego znaczna część wywodzi się z integracji strukturalnej (tzw. Rolfingu), koncepcji zapoczątkowanej przez Idę Rolf. Masaż tkanek głębokich zawiera także elementy rozluźniania mieśniowo-powięziowego oraz terapii punktów spustowych. Nie da się natomiast jednoznacznie określić kto jest autorem i twórcą tej formy masażu. Sam masaż nie jest ograniczony do żadnego schematu postępowania. Nie jest także związany z jedną osobą czy nawet szkołą. Opiera się na doświadczeniach i technikach zaproponowanych przez wielu autorów, gdzie warto wymienić nazwiska takie jak: Ida Rolf, Thomas W. Myers, Art Riggs, John Smith, Enrique Fabian Fernandez, Carol J. Manheim czy Jane Jonhson.

Koncepcja masażu tkanek głębokich proponowana jest przez wielu autorów oraz wiele szkół terapeutycznych. Dlatego, tak jak w przypadku innych form pracy z ciałem, może różnić się w zależności od nauczyciela. Z czasem uczniowie i terapeuci którzy uczyli się i stosują masaż tkanek głębokich w swojej codziennej pracy modyfikują ją i stwarzają swój własny niepowtarzalny sposób pracy. Jest to możliwe dzięki unikalności i uniwersalności tej koncepcji. Należy także podkreślić, że techniki stosowane w tym masażu mogą być modyfikowane w zależności od cech masującego oraz pacjenta.

 

Dlaczego w ujęciu klinicznym?

Jak na pewno zauważyliście, że masaż tkanek głębokich to jedno z głównych narzędzie naszej pracy. Uwielbiamy tą koncepcję, ponieważ daje olbrzymią swobodę praktykującemu. Można także swobodnie przenieść ją do każdej dziedziny gdzie pracujemy z ciałem. Będzie to świetna metoda zarówno dla masażysty jak i fizjoterapeuty, bez względu na to jakich masz pacjentów. Spokojnie można zastosować ją u pacjentów ortopedycznych, neurologicznych, w sporcie, pediatrii, geriatrii,  czy profilaktyce. Wystarczy, że zmienisz sposób myślenia i do każdego pacjenta zaczniesz podchodzić indywidualnie. Jednak nas najbardziej interesuje leczenie. Leczenie za pośrednictwem dotyku, zaaplikowane po starannie przerpowadzonej diagnostyce różnicowej i funkcjonalnej. Z racji tego, że większośc naszych pacjentów trafia do nas z aktualnymi problemami narządu ruchu (bóle mięśni, stawów, nawracające kontuzje) czy problemami wisceralnymi oraz sensoryczno-motorycznymi, a my w iekszości przypadków potrafimy im pomoć używajądc m.in masażu tkanek głebokich to problemy te upakowaliśmy w kilka zagadnień i poruszamy je na kursie. 

Trochę statystyki z ostatnich pięciu lat

Aktualnie mamy za sobą 85 edycji szkolenia z Masażu Tkanak Głębokich. Jest to 510 dni szkoleniowych, czyli ponad 4000 godzin zegarowych. Można powiedzieć, że mamy już jakąś praktykę w tym temacie co może potwierdzić blisko 2000 absolwentów (dane na dzień dzisiejszy). Kurs Masażu Tkanek Głębokich, który miał swój debiut późnym latem 2015 roku, od tamtego czasu ewoluuje tak szybko, że śmiało możemy powiedzieć iż każda edycja kursu posiada już coś nowego, choć trzon jakim jest terapia manualna tkanek miękkich pozostał i pewnie pozostanie jeszcze przez długi czas. Przez te wszystkie edycje stał się on bez wątpienia bardziej kliniczny i jeszcze bardziej praktyczny, co powoduje, że wracając do gabinetu po kursie jesteś w stanie lepiej radzić sobie z lepiej problemami klinicznymi z jakimi przychodzą do Ciebie pacjenci.

Opinie o naszym kursie znajdziesz TUTAJ.Szczegółowa harmonogram kursu Masaż Tkanek Głębokich w ujęciu klinicznym

Dzień 1

 1. Wstęp do Masażu Tkanek Głębokich – teoria, wskazania i przeciwskazania, zarys modelu terapeutycznego, od ogółu do szczegółu. Omówienie terapii i „leja diagnostycznego”.
 2. Techniki MTG na przykładzie pracy z podudziem, opracowanie następujących mięśni: brzuchaty łydki, płaszczkowaty, piszczelowy przednim i prostowniki palców i palucha).
 3. Omówienie terapii w poszczególnych problemach klinicznych: tendopatia ścięgna Achillesa, shin splints.

Dzień 2

 1. Techniki MTG w pracy ze stopą: część grzbietowa, podeszwa, pięta.
 2. Techniki mobilizacji w obrębie podudzia i stopy.
 3. Omówienie terapii w poszczególnych problemach klinicznych: skręcenie stawu skokowego, ostroga piętowa, płaskostopie.
 4. Protokół palpacyjny jako jedna ze składowych całego procesu diagnostycznego.

Dzień 3

 1. Techniki MTG w pracy z udem, opracowanie następujących mięśni: grupa kolszowo-goleniowa (półścięgnosty, półbłoniasty i dwugłowy uda), przywodziciele, naprężacz powięzi szerokiej i czworogłowy uda.
 2. Omówienie terapii w poszczególnych problemach klinicznych: kolano skoczka, kolano biegacza, boczne przyparcie rzepki, zapalenie gęsiej stopki, chondromalacja rzepki, torbiel Bakera.
 3. Techniki MTG w pracy ze stawem biodrowym i miednicą, opracowanie poszczególnych mięśni: pośladkowy wielki i średni, rotatory zewnętrzne, dno miednicy.
 4. Omówienie terapii w poszczególnych problemach klinicznych: koksartroza, biodro trzaskające, bolesne miesiączkowanie, powysiłkowe nietrzymanie moczu.
 5. Testy reaktywności mięśniowej jako szczegółowa i precyzyjna forma badania funkcji układu nerwowego.
 6. Analiza posturalna jako jedna ze składowych całego procesu diagnostycznego. 

Dzień 4

 1. Badanie fizykalne jamy brzusznej.
 2. Techniki MTG w pracy z jamą brzuszną, opracowanie następujących mięśni: prosty, skośne i poprzeczne brzucha, więzadło pachwinowe, lędźwiowy większy, biodrowy i przepona.
 3. Omówienie terapii w następujących problemach klinicznych: bóle odcinka lędźwiowego (dyskopatia), zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, kręgozmyk, problemy wisceralne.
 4. Wywiad jako najważniejsza część procesu diagnostycznego. Jak skutecznie zadawać dobre pytania?
 5. Techniki MTG w pracy z kręgosłupem, opracowanie następujących struktur: powięź piersiowo-lędźwiowa, prostownik kręgosłupa, czworoboczny lędźwi. 

Dzień 5

 1. Techniki MTG w pracy z grzbietem i klatką piersiową, opracowanie następujących struktur: najszerszy grzbietu, mięśnie równoległoboczne, mięśnie międzyżebrowe, prostownik odcinka piersiowego, piersiowy większy i piersiowy mniejszy.
 2. Omówienie terapii w następujących problemach klinicznych: zespół górnego otworu klatki piersiowej, „problemy oddechowe”.
 3. Techniki MTG w pracy z karkiem i szyją, opracowanie następujących struktur: mięsień czworoboczny, dźwigacz łopatki, MOS, mięsnie pochyłe, prostownik odcinka szyjnego, mięśnie podpotyliczne.
 4. Omówienie terapii w następujących problemach klinicznych: napięciowe bóle głowy. 

Dzień 6

 1. Techniki MTG w pracy ze stawem skroniowo żuchwowym, opracowanie następujących struktur: mięsień żwacz, skroniowy i mięsnie skrzydłowate, mięśnie nad i podgnykowe.
 2. Omówienie terapii przy problemach stawu skroniowo-żuchwowego.
 3. Techniki MTG w pracy z kompleksem barkowym i kończyną górną wolną, opracowanie następujących struktur: mięsień naramienny, stożek rotatorów, zginacze i prostowniki ramienia, przedramię i ręka (część grzbietowa i brzuszna).
 4. Omówienie terapii w następujących problemach klinicznych: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, cieśń nadgarstka.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nas i naszego szkolenia?

Oto playlista poświęcona MTG z naszego kanału - kliknij TUTAJ

 

Pozdrawiamy 
Patryk i Maciek

 

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.