Mięsień nadgrzebieniowy, przyczyna czy skutek problemów kompleksu barkowego?

Dzisiejszy wpis jest uzupełnieniem i Twoją pracą domową z wczorajszego LIVE na naszych social mediach. Tematem jest bark a dokładnie jeden z mięśni kompleksu barkowego. Mowa oczywiście o mięśniu nadgrzebieniowym jego roli oraz korelacji z łopatką.

Mięsień nadgrzebieniowy to prawdopodobnie najczęściej dysfunkcyjna struktura w obrębie stawu ramienno-łopatkowego. Co nie powinno nikogo dziwić, patrząc na posturę osób trafiających do naszych gabinetów. Dlaczego mięsień ten tak często wychodzi jako problematyczny w badaniach obrazowych? Dlaczego tak często diagnozowany jest zespół mięśnia nadgrzebieniowego?

Nasz bohater zlokalizowany jest pod mięśniem czworobocznym, w dole nadgrzebieniowym. Przyczepia się do dołu nadgrzebienowego i powięzi nadgrzebieniowej, a następnie biegnie w kierunku głowy kości ramiennej, przyczepiając się do guzka większego i torebki stawu ramienno-łopatkowego.

Mięsień nadgrzebieniowy to jedna z czterech struktur wchodzących w skład tak zwanego stożka rotatorów. Jest to jedna z głównych struktur stabilizujących staw ramienno-łopatkowy. Jego prawidłowe napięcie wpływa na ustawienie, fachowo mówiąc centralizację głowy kości ramiennej, w panewce łopatki. Dzieje się tak, ponieważ mięsień ten wplata się w torebkę stawową, napinając ją, a dodatkowo jego przebieg ogranicza możliwość wysuwania głowy kości ramiennej ku dołowi, zapobiegając wszelkim zwichnięciom.

Funkcją mięśnia nadgrzebieniowego jest centralizacja głowy, napinanie torebki stawowej, odwodzenia do kąta prostego, choć najbardziej efektywny mięsień ten jest w początkowej fazie ruchu, oraz niewielka rotacja zewnętrzna.Dlaczego mięsień ten jest tak często dysfunkcyjny?

Większość problemów w kompleksie barkowym, w tym w stawie ramienno-łopatkowym jest spowodowana dysbalansem mięśniowo-powięziowym. Jak popatrzymy na naszych pacjentów, to ich nawykowa i niechlujna postawa często wygląda tak samo. Głowa wysunięta ku przodowi co jest wynikiem spłyconej lordozy szyjnej. Pogłębiona kifoza piersiowa, odstające łopatki i nadmierna protrakcja w barkach, która jest niczym innym jak nadmierną rotacją i decentralizacją w stawie ramienno-łopatkowym. Te niekorzystne ustawienie głowy kości ramiennej w stosunku do panewki łopatki jest niczym innym jak ciągłym obciążaniem mięśnia nadgrzebieniowego, które potrafią wpłynąć na jego strukturalne uszkodzenie, co często widzimy na obrazie USG naszych pacjentów.

Oczywiście ciężko powiedzieć czy w 100% przypadków wyhamowanie (obniżenie tonusu mięśniowego) tego mięśnia i jego zablokowanie w rozciągnięciu z racji decentralizacji jest skutkiem czy przyczyną problemów w obrębie kompleksu barkowego. Jednak z naszej gabinetowej obserwacji wynika, że zmiana toniczności mięśniowej tego obszaru jest wynikiem większej układanki, która zahacza o prawidłową funkcję łopatki, a nawet tułowia. Ale po kolei… Będziemy ten temat poruszać i rozszerzać, jednak zanim to zrobimy, chcemy, żebyście przekonali się o tym na własnej skórze. Zbadajmy mięsień nadgrzebieniowy w różnych ustawieniach i sami przekonajmy się, czy rzeczywiście ustabilizowanie łopatki będzie miało wpływ na poprawę pracy i normotonizację mięśnia nadgrzebieniowgo.

Do badania wykorzystamy testy toniczności mięśniowej z kinezjologii stosowanej. Jeżeli nic na ten temat nie wiesz to, nie stresuj się. Już jakiś czas temu nagraliśmy dla Ciebie film na ten temat. Co prawda nie jest on dokładnym odwzorowaniem tego, co masz zrobić, ponieważ dla przykładu użyliśmy w nim trzech aktonów mięśnia naramiennego, ale zasady są takie same.Jak badać mięsień nadgrzebieniowy.

Znając funkcję i przebieg mięśnia nadgrzebieniowego, możemy przejść do testów toniczności mięśniowej. Pamiętaj, że w testach tych nie badasz ani siły, ani wytrzymałości tego mięśnia, więc nie musisz robić tego mocno ani długo. Zrób to niewielką siłą z czasem 1-2 sekundy. To w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że w tym momencie badasz układ nerwowy i obciążasz szybko reagujące receptory, wrzecionka nerwowo mięśniowe. Głównym zadaniem jest zbadanie tego mięśnia z ustabilizowaną łopatką, choćby poprzez pozycje ułożeniową i bez stabilizacji. Zacznijmy od badania bez stabilnej łopatki.

Mięsień nadgrzebieniowy jest odwodzicielem i rotatorem zewnętrznym. Najefektywniej pracuje przy pierwszych 30 stopniach odwiedzenia, dlatego ustaw kończynę górną w maksymalnym skróceniu tego mięśnia, poproś pacjenta o utrzymanie tej pozycji i oceń prawidłowe angażowanie się tej struktury. Test wykonaj w pozycji siedzenia bądź stania. Jeżeli pacjent nie jest w stanie utrzymać kończyny w tym ustawieniu, kiedy Ty próbujesz pchnąć ją w kierunku przywiedzenia, mięsień ten jest niewydolny, mówiąc fachowo hipotoniczny.

Zdjęcie ze skryptu szkoleniowego z kursu "Terapia Nerwowo-Mięśniowa".


Jeżeli w teście tym mięsień wyszedł hipotoniczny, co jest bardzo częstą sytuacją w problemach kompleksu barkowego, wykonaj test w pozycji leżenia na plechach. Pozycja ta dociśnie łopatkę do klatki piersiowej, co wpłynie na poprawę stabilizacji barku. Wykonaj test jeszcze raz.

Zdjęcie ze skryptu szkoleniowego z kursu "Terapia Nerwowo-Mięśniowa". 


Jest duża szansa, że jeżeli w pierwszym wariancie mięsień wyszedł wyhamowany, to w drugim wariancie sytuacja mogła się diametralnie zmienić. Różnica ta może wynikać z poprawy stabilizacji łopatki przez docisk jej do leżanki. To dość często spotykany mechanizm jaki obserwujemy w gabinecie. Oczywiśće możesz zbadać to inaczej. Zrób pierwszy wariant testu w pozycji stania badź leżenia i dociśnij delikatnie łopatkę, nawet palcem z naciskiem kilku gram. Powinno zadziałac to tak samo. Pewnie zastanawiasz się, co dalej z tym zrobić? Jak zbadać łopatkę? Czy to oznacza, że należy wzmacniać mięśnie stabilizujące łopatkę, co korzystnie wpłynie na siłę i stabilizację w stawie ramienno-łopatkowym? Być może tak się stanie i warto to sprawdzić.

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnym LIVE na naszych social mediach już w ten czwartek, 26 marca 2020 r. Czekamy na Ciebie! Jednak całą śmietankę spijemy w merytorycznym i starannie przygotowanym webinarze na ten tematu, który odbędzie się o 20:00, 2 kwietnia br. Link do zapisu masz TUTAJ!

Pozdrawiamy
Patryk i Maciek

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.