Nasz przykładowy pacjent z bólem barku

Hej! Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie krótki wpis o możliwej sytuacji w gabinecie, której elementy często powtarzają się u różnych osób. Także opis pana Marka jest sam w sobie nie do przełożenia jeden do jednego na innych pacjentów z podobnym problemem - bo jak wiecie, nie uznajemy procedur czy schematów terapeutycznych - aczkolwiek może pomóc Ci zrozumieć lepiej nasz ciąg myślowy w trakcie badania pacjentów w ogóle. Może i Tobie przypadnie do gustu logiczny, oparty na fizjologii model pracy z pacjentami? Zaczynajmy!

Nasz pacjent, pan Marek trafia do nas z bólem barku prawego zlokalizowanym po przedniej stronie głowy kości ramiennej w okolicy guzka większego kości ramiennej. Ból pojawia się zarówno przy dużej rotacji wewnętrznej jak i zewnętrznej. Odczuwa ograniczenie ruchomości w każdym kierunku, największe w rotacji wewnętrznej i odwiedzeniu. Ból utrzymuje się od czterech miesięcy. Ma charakter sinusoidalny, nasila się po aktywacji mięśni kompleksu barkowego. W nocy bark jest niebolesny, szczególnie kiedy pacjent śpi na prawej stronie. Pacjent nie pamięta konkretnego zdarzenia, które mogłoby być winą całej tej sytuacji. W przeszłości pan Marek miał wypadek samochodowy, około pół roku temu. Po wypadku bolała go szyja i nosił kołnierz. Rok temu miał artroskopie z powodu uszkodzonej łąkotki w lewym kolanie. 20 lat temu operacyjnie usunięto mu wyrostek robaczkowy.

W analizie posturalnej bark prawy w znacznej protrakcji i decentralizacji głowy kości ramiennej. Łopatka odstająca, odklejona od klatki piersiowej w rotacji wewnętrznej, uniesiona i odsunięta od kręgosłupa. Asymetria w trójkątach tali, prawa strona ostrzejsza/większe napięcie. Nierównomierne obciążenie kończyn dolnych. Pacjent nie obciąża prawidłowo lewej kończyny dolnej, stoi bardziej na prawej.


Sporo tego, prawda? Tak szczegółową analizę często przeplatamy już próbami terapeutycznymi, by już w trakcie pierwszej wizyty poprawić stan pacjenta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat takiej strategii badania i leczenia, zapraszamy Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już w ten czwartek (02.04.2020r.) o godzinie 20:00! Ilość miejsc jest OGRANICZONA, także zapisz się już teraz!


http://projektmasaz.pl/webinarbark <

Pozdrawiamy,
Maciej & Patryk 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.