Nożem w plecy!

Zajmuję się terapią narzędziową tkanek miękkich (TNTM) od paru lat. W Polsce metoda raczkuje, a na świecie znana jest od wielu lat. Świadomość na temat IASTM stopniowo rośnie wśród terapeutów jak i pacjentów. Cieszy mnie to bardzo, ale nie ustają w trudach aby tę formę pracy promować i upowszechniać.

Dostaję sporo pytań i część z nich pojawia się dość często. Postaram się na cześć z nich odpowiedzieć na przykładzie mojej pacjentki. Czyli co daje nam użycie narzędzi podczas pracy?

Oczywiście poza potwierdzonymi w literaturze korzyściami płynącymi z zastosowania TMTM takimi jak:

Na przykładzie pacjentki z bólem szyi chciałbym opisać jak można sobie pracę ułatwić i uprzyjemnić ją pacjentowi. Podczas pracy w szpitalu najczęściej pracuję nad remodelingiem i zmianą struktury tkanek. Wielu pacjentów zgłaszających się do mnie z bólem odcinka szyjnego ma tak naprawdę problem o wiele większym zasięgu. Często ofiary siedzącego, mało aktywnego trybu życia mają wiele dolegliwości i ich problem jest bardziej złożony. Przeanalizujemy przypadek Pacjentki u której oprócz bólu szyi, stwierdziłem zaburzenia przesuwalności tkanek w okolicy grzbietu. Pacjentka pomimo młodego wieku i dobrej kondycji stworzyła w swoim ciele bardzo dużą dysfunkcję. Wynikało to z pozycji i ciężkiej biurowej pracy jaką codziennie wykonuje.

Edukacja dotycząca prostych ćwiczeń i ergonomii pracy przyniosła pozytywne rezultaty w postaci zwiększenia samoświadomości i początku zmniejszania się dolegliwości bólowych. Niezbędna okazała się praca nad odzyskaniem przesuwalności tkanek.

Moją intencja było:

Pracy nie ułatwiały dolegliwości bólowe związane z mobilizacją tkanek. O ile fizjoterapeuta zniesie każdy ból jaki odczuwa pacjent, o tyle ja nie mam satysfakcji z zadawania pacjentom cierpienia i staram się dopasowywać intensywność terapii do wytrzymałości pacjentów. Tym razem pracę rozpoczęliśmy od wstępnego przygotowania tkanek do właściwych terapii. Polegało to na zastosowaniu tak zwanej ,,kompresji negatywnej”, czyli bańki próżniowej z twardym brzegiem.


Praca bardzo podobna do klasycznego ,,stawiania baniek”, z tą jednak zasadniczą różnicą że moim celem samym w sobie,  nie było wywołanie wybroczyn. Powstawały, ale po kilku sekundach zamiast po pozostawieniu na kilkanaście minut. Twardy brzeg bańki bez zastosowania emolientu działa jak okrągła krawędź narzędzia, podczas technik IASTM. Praca w ten sposób nie jest przyjemna, ale przynosi bardzo korzystne rezultaty. Szczegóły mają tutaj bardzo duże znaczenie i odróżniają te metodę od klasycznego stawiania baniek, czy masażu kosmetycznego. Po pełnym wygojeniu pleców przeszliśmy do TNTM która okazała się przyjemniejsza od baniek. Mobilizowałem tkanki ostrą krawędzią do momentu osiągnięcia przekrwienia. Terapia okazała się szybsza, łagodniejsza i na drugi dzień pacjentka nie czuła się obolała.

Praca we wszystkich ograniczonych kierunkach do uwolnienia i zneutralizowania nierówności wyczuwalnych pracując narzędziem (temat na oddzielny wpisz, opisuję to dokładnie na szkoleniu z TNTM). Pracy czeka nas jeszcze troch ponieważ problem był ,,pielęgnowany” przez lata. Na szczęście stosując TNTM możemy przyśpieszyć proces regeneracji i reorganizacji kolagenu. Pacjentka z terapii na terapię odczuwa poprawę.

Zastosowanie TNTM sprawia że oszczędzamy energię i wzmacniamy efekty terapeutyczne. Czy to nie idealne połączenie? :)

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Zarzembłowski

 

 Bibliografia:

  1. Hammer W, Pfefer M (1998) Treatment of a case of subacute lumbar compartment syndrome using the Graston Technique. J Manipulative Physiol Ther 28:199-204.
  2. Melham TJ, Sevier TL, Malnofski MJ, Wilson JK, Helfst RH Jr (1998) Chronic ankle pain and fibrosis successfully treated with a new noninvasive augmented soft tissue mobilization technique (ASTM): a case report. Med Sci Sports Exerc 30: 801-804.
  3. Wilson J, Sevier T, Helfst R, Honing E, Thomann A (2000) Comparison of rehabilitation methods in the treatment of patellar tendinitis. J Sports Rehabil 9: 304-314.
  4. Baker RT, Nasypany A, Seegmiller JG, et al. Instrument-assisted soft tissue mobilization treatment for tissueextensibility dysfunction. Int J Athl TherTraining. 2013;18(5):16-21. J Bodyw Mov Ther. 2008 Jul;12(3):246-56. doi: 10.1016/j.jbmt.2008.03.007. Epub 2008 Jun 3.
  5. Lee JJ, Lee JJ, Kim do H, et al. Inhibitory effects of instrument-assisted neuromobilization on hyperactive gastrocnemius in a hemiparetic stroke patient. Biomed Mater Eng. 2014;24(6):2389-2394.
  6. Howitt S, Jung S, Hammonds N. Conservative treatment of a tibialis posterior strain in a novice triathlete: a case report. J Can Chiropr Assoc. 2009;53(1):23-31.
  7. Strunk RG, Pfefer MT, Dube D. Multimodal chiropractic care of pain and disability for a patient diagnosed with benign joint hypermobility syndrome: a case report. J Chiropr Med. 2014;13(1):35-42.
  8. Davidson CJ, Ganion LR, Gehlsen GM, et al. Rat tendon morphologic and functional changes resulting from soft tissue mobilization. Med Sci Sports Exerc. 1997;29(3):313-319.
  9. Gehlsen GM, Ganion LR, Helfst R. Fibroblast responses to variation in soft tissue mobilization pressure. Med Sci Sports Exerc. 1999;31(4):531-535.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.