Terapia mięśnia piersiowego mniejszego

Pozycja siedząca przy koputerze, ręka dominująca leży na myszce, bark w protrakcji. Pogłębiona kifoza piersiowa, odstająca łopatka. W skrócie można powiedzieć, że są to idealne warunki do kompresji nerwów i naczyń zaopatrujących kończynę górną przez mały i niepozorny miesień, mowa oczywiście o jednym z dwóch mięśni piersiowych. 

O mięśniu piersiowym mniejszym pisaliśmy kiedyś w serii wpisów #anatomiadokawy dlatego jeżeli chcesz sobie przypomnieć anatomię tego mięśnia przd obejrzeniem filmu dotyczącym terapii to TEN LINK Ci w tym ułatwi.

Osobiśce uważam, że umiejętność zlokalizowania i terapii mięśnia piersiowego mniejszego jest często kluczowym aspektem przy problemach kończyny górnej. Pomimo niewielkich rozmiarów tego mięśnia nie należy pomijać go, choćby ze względu na liczne pęczki nerwowo-naczyniowe biegnące pod nim.

Mięsien piersowy mniejszy wraz ze strukturami go otaczającymi. Complete Anatomy.

 

Pracując z tą strukrurą miej na uwadze jak wiele naczyń i nerwów będzie biegło niem pod Twoimi palcami. Stara się ich nie kompresować. To czy ucisnąłeś nerw bądź naczynie ponformuje Cię Twój pacjent. Jeżeli przy pracy z mięśniem piersiowym mniejszym pojawi się ból promieniujący wzdłuż przebiegu któregoś z nerwów to należy zmniejszyć nacisk. Tam samo warto postąpić kiedy pacjent zaczyna odczuwać zwiększone drętwienie ręki podczas naszej terapii. Mam nadzieję, że obszar ten jest często brany pod uwagę, testowany i palpowany u pacjentów skarżących się na problemy ręki. Jeżeli jeszcze tego nie robisz to czas najwyższy.

 

 

Samych udanych terapii,

pozdrawiam Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.