Wydaje Ci się, że wiesz co Ci dolega? Masz rację, wydaje Ci się.

Kolano strzyka przed deszczem (jasna sprawa), ból pleców to z pewnością wynik podeszłego wieku (trzydziestka na karku to w końcu nie przelewki :P) a ból głowy… no cóż, może z głodu?

Bez poddawania w wątpliwość, czy aby nie ma skuteczniejszych narzędzi meteorologicznych niż związane z pogodą dolegliwości, warto byłoby zastanowić się, czy może prawdziwa przyczyna problemu nie jest ulokowana dokładnie w miejscu bólu. Ba! Z dużym prawdopodobieństwem jest od niego (pozornie) odległa. I tak trudności z barkiem mogą być pochodną problemów w obszarze biodra, a problematyczne kolano okaże się w istocie problematyczną stopą. 

Rzecz w tym, że niespecjalnie łatwo dojść do właściwej konkluzji oparłszy swoje wnioskowanie jedynie na wskazówkach z popularnych wyszukiwarek. Przeszukiwaniem internetu w celu uzyskania informacji dotyczących zdrowia zajmuje się ponad 60% internautów*. I choć próby samodzielnego diagnozowania schorzeń świadczą w jakiejś mierze o bardzo pozytywnym trendzie (bo w końcu dążymy tym samym do istotnej wiedzy i szukamy odpowiedzi na ważne pytania!), o tyle nietrudno jest się przestrzelić. I to caaaałkiem mocno. Gdyby poprzestać na nietrafionej auto-diagnozie, pół biedy. Jeśli jednak na jej podstawie wdrożymy zaproponowane wirtualnie formy leczenia… w najlepszym przypadku nie rozwiążemy problemu wydając przy tym trochę pieniędzy, marnując czas i tak cenną w powrocie do pełni zdrowia energię. 

A można inaczej! Do tego prościej, szybciej i bezpłatnie** 

O to, jak często przypuszczenia pacjentów dotyczące istoty ich dolegliwości mijają się z prawdziwą przyczyną problemu, zapytaliśmy naszych terapeutów. Okazuje się, że w praktyce gabinetowej to wciąż chleb powszedni. 

Przykładów jest wiele. Niedawno trafił do mnie Pacjent z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego winiąc za to niefortunną pozycję w trakcie snu. Podczas wykonanej diagnostyki okazało się jednak, że problemy z odcinkiem szyjnym były spowodowane starymi urazami w obrębie... stawu skokowego oraz kości ciemieniowej znajdującej się na czaszce. Terapia skupiona była właśnie w tych dwóch obszarach i pozwoliła pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości - Filip

Ten sam problem, różne przyczyny 

W tym miejscu wujaszek Google (coraz bogatszy we wszelką wiedzę, jednak - nie zapominajmy - pozbawioną indywidualnego kontekstu) mógłby już bez skrupułów sugerować kupno pourazowych żeli i przeciwbólowych maści (hola, one przecież mają mnóstwo witamin i składników aktywnych, nie zapędzacie się?!). Domyślasz się pewnie, że nie tędy droga. Dla zobrazowania tezy, jeszcze jeden przykład. Znów pan, znów ból szyi, lecz inna diagnoza. 

Jakiś czas temu odwiedził mnie Pacjent, który skarżył się na bardzo często spotykany ból szyi. Był święcie przekonany, że to słynne „przewianie”. Wszystkie objawy pasowały do tych z popularnych stron z poradami zdrowotnymi. Nie zgadzało się tylko to, że ból utrzymywał się już dłuższy czas. Nie mógł się nadziwić, gdy w trakcie diagnostyki okazało się, że ból szyi spowodowany był niewydolnymi mięśniami tego obszaru, które z kolei wyhamowały się przez dawną bliznę na czole - Natalia

Pacjent spotyka pacjenta
 

Co, gdyby Pacjent A spotkał Pacjenta B, przed wizytą u specjalisty, by pogawędzić o wspólnych dolegliwościach? Do gry jako pierwsza włącza się solidarność i zrozumienie - w końcu dobrze wiesz, co czuje druga osoba. Tu może pojawić się również pewien entuzjazm - “hej, mam to samo!”. Teraz (przynajmniej w teorii) możecie rozwiązania szukać już wspólnie. I to jest ten moment, gdy na arenę wkracza poradnictwo (oj mamy to w genach, nie ma co ;p). “Słuchaj Mirek, to na pewno kwestia poduszki. Ja mam teraz taką specjalną, okazja black friday, na pewno Ci pomoże!”. 

W alternatywnym scenariuszu, jeden z pacjentów odwiedza specjalistę. “Wiesz co Grażynko, ja to byłam ostatnio u takiego terapeuty - super sprawa, mówię Ci - i polecił mi na te moje problemy prosty zestaw ćwiczeń - i działa! Spróbuj koniecznie - jak pomaga na mój ból pleców, to czemu ma nie pomóc na Twój?”

I tak zataczamy koło a Ty świetnie wiesz już, jaka jest puenta całych rozważań

Skąd więc rosnąca popularność mnożących się z prędkością światła facebookowych grup doradczych, gdzie każdy ma złote rozwiązanie? Cierpienie to bez wątpienia płaszczyzna, która łączy ludzi, ale sam przyznasz, że lepiej byłoby dzielić z kimś pasję, niż problem bólowy. 

Ciekawe, że choć zaalarmowani informacją o podobnych dolegliwościach u znajomego, odsyłamy go zatroskani do specjalisty, podczas gdy sami zakładamy, że “jakoś to będzie”, “rozchodzi się”, czy wpajane od małego “do wesela się zagoi”. Wtedy starość uderzająca znienacka po 30 urodzinach nie brzmi już tak zagadkowo…

Nie bez przyczyny przygotowanie najpiękniejszego weselnego tortu zlecamy artystom cukiernikom a i uszycia ślubnej sukni nie zostawiamy babci - jakkolwiek wspaniale nie przerabiały naszych ubrań.Pozwólmy więc sobie w kwestii najważniejszej o wsparcie specjalisty - w tym rozrachunku, nie ma nic do stracenia.

Odwiedź nasze gabinety 5 i 6 stycznia, by skorzystać z bezpłatnej konsultacji terapeutycznej. To czas diagnostyki długo ignorowanych problemów, przyczyny bólu i innych dolegliwości. Jeśli nawet cieszysz się dobrym samopoczuciem, to szansa, by sprawdzić swoją kondycję i ogólny stan zdrowia i zyskać trochę wiedzy na swój temat - takimi, jak widzi je specjalista ;) 

Nie zwlekaj - najpierw zapisz siebie. I nie odkładaj tego na jutro! A potem dopisz kochaną Grażynkę, wspomnij Mirkowi spod trójki i nie zapomnij o bracie.

Zapisy: 516-624-389 (Bokserska 33, Mokotów) | 669-443-106 (Kleszczowa 16, Służew)

 

* Za: “Wykorzystanie Internetu jako źródła informacji o zdrowiu i chorobie w ocenie studentów lubelskich uczelni”, D.M. Szymczyk, M. Grela. A Horch, A. Smoleń, 2015

** Już 5 (wtorek) i 6 (środa) stycznia w Gabinetach Projekt Masaż możesz skorzystać z bezpłatnej diagnostyki w ramach Dni Otwartych. Czekają na Ciebie nasi fizjoterapeuci, trener i masażystka. Zapisy odbywają się telefonicznie.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.