Skręcenie stawu skokowego – diagnostyka i leczenie. Czy jest to tylko uraz nogi?

Skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz ortopedyczny. Jest duża szansa, że zaliczasz się do grona osób, które na własnej skórze, odczuły to teoretycznie błahe skręcenie. Większość osób aktywnych uprawiających takie sporty jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy nawet biegi miała przynajmniej jedno takie skręcenie w swojej amatorskiej karierze. O zawodowych sportowcach już nawet nie będę wspominał, bo dla nich to chleb powszedni.

Niestety pomimo tak częstej intensywności, mogłoby się wydawać prostego urazu, skręcenie stawu skokowego bywa nieleczonym punktem zapalnym wielu dysfunkcji w przyszłości. Dla wielu specjalistów uraz ten nie wymaga terapii, a jedynym leczeniem jest zabezpieczenie nogi stabilizatorem (bądź niestety opatrunkiem gipsowym), a następnie „rozchodzenie” problemu. Jest to bardzo duże zaniedbanie, które swoje plony zbierze później w postaci problemów z kolanami, biodrami, lędźwiami, barkami czy innymi problemami narządu ruchu i nie tylko.

Pewnie zastanawiasz się, co ma wspólnego skręcenie stawu skokowego i np. nawracający problem w obrębie kompleksu barkowego? Żeby to przedstawić, potrzebny jest pacjent z problemem przewlekłym i nieleczonym w przeszłości.  O ile terapia stawu skokowego świeżo po urazie w tak zwanym stanie ostrym jest stosunkowo prosta i oczywista, o tyle leczenie stanu przewlekłego już takie łatwe nie jest. Nie ma tu specjalnie żadnej finezji. Zbadanie zależności bark, staw skokowy może nie być takie oczywiste, ale jest jak najbardziej zasadne. 

Za pomocą trzech filmów wspólnie z moim kolegą Piotrkiem Baćmagą przeprowadzę Cię przez cały mój tok rozumowania diagnostycznego. Wykorzystam analizę posturalną, testy toniczności mięśniowej, badanie zakresów ruchów. Porównam także staw dysfunkcyjny do stawu zdrowego. Pokażę Ci, jak staw ten może wpłynąć na resztę ciała pacjenta i zaproponuję terapię manualną i autoterapię. Dodatkowo dobiorę kilka ćwiczeń, które samodzielnie można wykonywać, aby zniwelować skutki tej dysfunkcji. Przed Tobą godzina materiału.

Zacznijmy od diagnostyki

To, co tutaj zobaczysz, to dosłownie, krótki wywiad, skrawek analizy posturalnej. Klasyczne badanie ruchomości i oczywiście testy toniczności mięśniowej, zaczerpnięte z kinezjologii stosowanej i wykorzystywane przez nas oraz przekazywane na szkoleniu terapii nerwowo-mięśniowej. Dodatkowo cała diagnostyka została wzbogacona logicznym myśleniem, kreatywnym podejściem i wiedzą dotyczącą taśm anatomicznych.

 


Terapia manualna - staw skokowy

Terapia, która została tutaj przedstawiona, jest "szyta na miarę", oznacza to, że może nie zawsze być skuteczna dlatego, że jest to zależne od mechaniki urazu, stopnia uszkodzenia tkanek, czy tego jak dawno ów uraz miał miejsce. Techniki, jakie zostały tutaj zatsosowane, to masaż tkanek głębokich, proste mobilizacje w obrębie stawu skokowego oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego.Trening nakierowany na przyczynę problemu

Dobra terapia to zawsze taka, kiedy pacjent dostaje konkretne zadanie do wykonania w domu. Jest to najczęsciej autoterapia, bądź proste ćwiczenia, które mają zadanie aktywować niewydolne mięśnie, poprawić zakres ruchu, zwiększyść czucie głębokie w danym obszarze. Najczęsciej bez bądź z minimalną ilością sprzętu.


Mam nadzieję, że materiał Ci się spodobał. Nasze ciało jest niesamowite i zależności, jakie można odnaleźć, badając niemal każdego pacjenta, są zdumiewające. Jeżeli chciałbyś więcej podobnych serii, to koniecznie daj znać. W końcu tworzymy je dla Ciebie!

Pozdrawiam
Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.