Stopa – skomplikowane rusztowanie naszego ciała

Zapewne przyznasz, że stopy to bardzo ważne części naszego ciała. Codziennie przenoszą nas z miejsca na miejsce, pozwalając stawiać tysiące kroków dziennie. Dobieramy wygodne buty, poświęcając na ich wybór statystycznie znacznie więcej czasu niż na inne elementy garderoby. Nic dziwnego, każdy chyba zna to uczucie, kiedy źle dobrany but powoduje bolesne otarcia i pęcherze, które bardzo uprzykrzają każdy krok.

Wydaje nam się często, że zadbanie o ich komfort i wygląd to wszystko, co powinniśmy dla nich zrobić. Tak się jednak składa, że pełnią w naszym życiu bardzo odpowiedzialną funkcję i z tej racji należy im się też poważne traktowanie. Dlaczego mielibyśmy dla nich robić coś jeszcze? I co właśnie mogłoby to być?

Zacznijmy od kilku danych liczbowych, do mnie zawsze przemawiają takie informacje. Stopa składa się z 26 kości, które pracują względem siebie za pomocą 33 stawów. To już dużo, zważywszy na fakt, że nie jest to bardzo duża część ciała. Do tego dochodzi system więzadłowy, torebki stawowe, mięśnie... Jeśli zerkniemy do atlasu anatomicznego, znajdziemy tu całą masę drobnych więzadeł, które mają nam zapewniać stabilizację w trakcie chodu, biegu, przysiadu i innych czynności jakie robimy codziennie. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej! Oczywiście stabilizacja bierna pełni ważną funkcję w aparacie ruchu, ale więzadła są nam jeszcze potrzebne do  czegoś innego. Ta szczególna tkanka, będąca niczym innym jak powięzią dostosowaną do zadań tej okolicy ciała, pełni ogromną rolę w komunikacji naszego narządu ruchu z mózgiem oraz zarządza aktywnością dużej ilości mięśni w naszym ciele. Powięź całego naszego ciała (z niewielkimi wyjątkami) utkana jest gęsto różnego rodzaju receptorami. Mowa tu o:

Prawdopodobnie w trakcie zajęć na uczelni słyszałeś o odruchu neurologicznym nazywanym unerwieniem przeciwstawnym lub reciprokalnym. Polega ono na tym, że podczas skurczu grupy mięśniowej odpowiedzialnej na przykład za wyprost w stawie, dochodzi do jednoczesnej relaksacji grupy mięśniowej antagonistów, co umożliwia prawidłowy ruch w pełnym zakresie. Odruch ten jest z punktu widzenia organizmu bardzo korzystny i energooszczędny, ponieważ nie obciąża nas ani świadomym, ani nieświadomym procesem decydowania o konieczności kontrakcji lub relaksacji. Za dostarczenie sygnału do efektora odpowiadają nie tylko receptory znajdujące się w tkance mięśniowej, ale również te umieszczone w więzadłach czy torebkach stawowych. W przypadku stopy unerwienie reciprokalne odpowiada za hamowanie nie tylko antagonistów, ale również za niemal cały proces fizjologicznego chodu łącznie z naprzemiennym ruchem kończyn górnych, rotację tułowia czy też trójwymiarowy ruch miednicy.

Oznacza to, że uszkodzenie – zarówno strukturalne, jak i funkcjonalne – na poziomie powięzi lub mięśni stopy oznacza nieprawidłowe przekazywanie informacji o ułożeniu stopy oraz błędne wyhamowywanie mięśni w całym naszym ciele. Zapewne zauważyłeś zależność, że raz skręcony staw skokowy „lubi” ulec ponownej kontuzji. To nie przypadek. Lecząc jedynie objaw, jakim jest brak prawidłowej pronacji czy obrzęk, terapeuta uzyskuje zaledwie część efektu leczniczego, ponieważ skupia się jedynie na jednym elemencie całego łańcucha.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat anatomii stopy i jej wpływu na całe ciało masz dwie wzajemnie uzupełniające się możliwości:

 

 

Uwaga teraz będzie reklama :)

 

Pozdrawiam, Maciej Duczyński

 

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.