Kiedy warto sięgnąć po suplementy?

Suplementacja w procesie leczenia

Kiedy warto sięgnąć po suplementy?

 Każdy z nas włączając telewizję bądź odbiornik radiowy choć na kwadrans usłyszy przynajmniej jedną reklamę jakiegoś leku bądź suplementu diety. Rośnie świadomość dotycząca tego, do czego tak naprawdę one służą. Często też wyrabiamy sobie o nich negatywne bądź pozytywne opinie bazując na doświadczeniach własnych bądź naszych bliskich. Kiedy naprawdę warto sięgnąć po suplementację? Jak nie dać się zmanipulować wszechobecnym reklamom obiecującym cudowne efekty?

 

Spalacze tłuszczu?

Warto zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy suplementy diety nie podlegają właściwie żadnej kontroli. Praktycznie każdy może zacząć produkować suplementy i sprzedawać je, zachwalając ich zbawienny wpływ. To oczywiście nie stawia całego rynku suplementów w korzystnym świetle. Jeśli liczysz na to, że dzięki suplementacji szybko spalisz tkankę tłuszczową bez wyrzeczeń, mam dla Ciebie kiepską wiadomość. Praktyka pokazuje, że jedynie zmiana nawyków żywieniowych, włączenie aktywności fizycznej, ujemny bilans kaloryczny i czas pozwalają na osiągnięcie celu. Zanim zainwestujesz kolejne banknoty w cudowny środek, miej to na uwadze. Ponadto, istnieją badania naukowe wskazujące na szkodliwość części suplementów przeznaczonych do wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej oraz brak jakichkolwiek dowodów na skuteczność części z nich:

 

  1. Grundlingh J, Dargan PI, El-Zanfaly M, Wood DM. „2,4-dinitrophenol (DNP): a weight loss agent with significant acute toxicity and risk of death.” J Med Toxicol. 2011 Sep;7(3):205-12.
  2. Yen M, Ewald MB. „Toxicity of weight loss agents.” J Med Toxicol. 2012 Jun;8(2):145-52.”

 

Witaminy?

 Nie znaczy to jednak, że musisz wystrzegać się jak ognia jakichkolwiek suplementów. Wiele z nich ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, jak choćby większość witamin, minerałów i substancji zawartych naturalnie w pożywieniu, których z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie przyjmować z posiłkami. Może tak być na przykład przy diecie wegetariańskiej, gdzie nagminnie obserwuje się braki witamin z grupy B, mogące wywołać zmiany skórne, przyczynić się do małopłytkowości czy nawet objawów neuropatii. Większość populacji Polski ma znaczne niedobory witaminy D, której braki przyczyniają się do pogorszenia jakości snu, trudności z koncentracją, wielu chorób takich jak depresja i choroby serca, zaburzeń jelitowych oraz… Bólów stawów i mięśni!

 Jeśli aktualnie bolą Cię stawy i mięśnie, nie wpadaj w panikę. Nie oznacza to, że rozsądne będzie teraz pobiec do apteki po największe opakowanie tej witaminy. Zanim rozpoczniesz suplementację jakiejkolwiek witaminy, powinieneś oznaczyć jej poziom w badaniu krwi, które możesz wykonać w niemal każdym laboratorium medycznym bądź przychodni. Jej optymalne stężenie wynosi 75-125nmol/l, w przypadku wartości niższej niż 50nmol/l bezwzględnie powinno się włączyć jej suplementację. Te same zasady dotyczą wszystkich suplementów - pamiętaj, że nawet witamina C może być toksyczna, jeśli podawana jest stale, zwłaszcza w dużych ilościach - może doprowadzić nawet do pojawienia się zmian nowotworowych bądź poważnego uszkodzenia nerek.

 

Środki przeciwbólowe? 

Co prawda nie stanowią one suplementu diety, ale i tutaj łatwo jest dać się zmanipulować chwytnymi hasłami producentów tych środków. Pamiętaj, że w żadnym wypadku branie leków przeciwbólowych nie jest leczeniem przyczynowym, a jedynie wygłuszaniem informacji bólowej - na jakiś czas. Nie rozwiązuje on problemu, a jedynie pozwala ulżyć w cierpieniu. Zatem jeśli odczuwasz duży ból, nie lekceważ go. Środki przeciwbólowe mogą pomóc uśmierzyć niemiłe doznania, dając Ci czas na reakcję - w przypadku dolegliwości bólowych narządu ruchu odwiedź fizjoterapeutę, jeśli odczuwasz bóle brzucha bądź głowy, lepszym pomysłem będzie wizyta u lekarza. Specjaliści tych obszarów medycyny pomogą Ci leczyć przyczynę Twojego problemu

Pamiętaj, by skonsultować zażywanie suplementów ze swoim lekarzem, fizjoterapeutą bądź dietetykiem. Odpowiednio dobrana suplementacja może Ci pomóc w powrocie do zdrowia, natomiast lekkomyślne przyjmowanie cudownych środków może doprowadzić do fatalnych skutków.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.