Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest odpowiednia dla Ciebie?

Od dłuższego czasu bardzo dużo osób odwiedza mnie, by skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej. Wiem, że taką formę leczenia polecili im ich znajomi lub rodzina, którzy byli wcześniej w moim gabinecie. Często nie wiedzą oni jednak o tej terapii prawie nic, poza tym, że ich bliskim to pomogło. W dobie internetu, ludzie przeglądając różne strony nabierają mieszanych uczuć. I trudno im się dziwić, bo o samej terapii krąży wiele dziwnych opinii, teorii i wypowiedzi „ekspertów”, które niestety mijają się z prawdą. Kiedy sam z czystej ciekawości postanowiłem poczytać o tej metodzie w sieci, trafiłem na opisy bliższe lataniu na miotle, niż pracy klinicznej. Postanowiłem napisać kilka słów od siebie - po części subiektywnie, bo każdy traktuje swoją pracę indywidualnie oraz tam, gdzie trzeba obiektywnie, podpierając się wiedzą kliniczną i dostępnymi badaniami naukowymi. 

Co to jest CST i jak wygląda sesja terapeutyczna? (Terapia Czaszkowo-Krzyżowa, Craniosacralna, ang. Craniosacral Therapy

Jest to delikatna forma terapii manualnej, ukierunkowana na umożliwienie organizmowi pacjenta odzyskania stanu homeostazy. Oznacza to, że terapeuta poprzez ułożenie dłoni w różnych miejscach, najczęściej w okolicy najważniejszych struktur przebiegających w poprzek ciała, delikatnie uciska i przesuwa tkanki tak, by doprowadzić do ich rozluźnienia. Uzyskanie prawidłowego napięcia funkcjonalnych przepon ciała - czyli mięśni dna miednicy, przepony oddechowej, górnego otworu klatki piersiowej, okolic kości gnykowej oraz podstawy czaszki - umożliwia prawidłową pracę obwodowego układu nerwowego. Często w trakcie terapii, osoba poddająca się zabiegowi, może doświadczyć różnych stanów emocjonalnych. Dzieje się tak dlatego, że przeżywając różne emocje, często negatywne, zmienia się stan napięcia powięzi powierzchownej, niejako „zapisując” emocje w sobie. Nie jest zupełnie jasne pod kątem fizjologii dlaczego tak się dzieje, praktyka jednak pokazuje, że uwolnienie emocji w ten sposób jest procesem powtarzalnym u pacjentów na całym świecie i przynosi autentyczną ulgę w różnych dolegliwościach związanych z zaburzeniami na tle psychosomatycznym. Zaburzenia takie nie są tym samym, co choroby psychiczne - może to być nawet stres wywołany przez trudniejszy okres w pracy zawodowej. W trakcie sesji terapeutycznej nie „rozdrapuje” się bolesnych wspomnień i nie ma potrzeby ich omawiania. Cała sesja trwa około godziny i można podczas niej pozostać w wygodnym ubraniu. Ponadto, dobrze jest nie planować na ten sam dzień intensywnych ćwiczeń, czy wielu zadań - najczęściej po sesji odczuwa się zmęczenie i senność, które ustępują po kilku godzinach lub po przespanej nocy. 

Kiedy warto skorzystać z takiej terapii?

Wskazaniem do terapii jest tak naprawdę każdy stan, który wprowadza dyskomfort w naszym funkcjonowaniu, ale jednocześnie nie stanowi bezpośredniego stanu zagrożenia życia i zdrowia. Jeśli odczuwasz bóle głowy, kręgosłupa, bioder, barków, przeszedłeś uraz, który pomimo zagojenia nadal Cię ogranicza; zaburzenia pracy układu trawienia, układu nerwowego, zaburzenia widzenia, słuchu czy innych zmysłów, odczuwasz zmęczenie czy spadek nastroju - powinieneś wybrać się na terapię. Jeśli problem jest bardzo poważny i ostry - na przykład istnieje podejrzenie infekcji, zatrucia, procesu nowotworowego, wystąpienia udaru, ataku kamicy nerkowej i innych poważnych patologii - należy wybrać się bezpośrednio do lekarza. 

Co przemawia za skutecznością tej formy terapii?

Oczywiście poza setkami tysięcy zadowolonych pacjentów na całym świecie, istnieje sporo badań naukowych potwierdzających jej skuteczność w różnych schorzeniach i tłumaczące mechanizmy jej działania. Często problem udaje się rozwiązać w zaledwie kilka wizyt, bez potrzeby rozciągania leczenia na wiele miesięcy. CST jest bardzo bezpieczną formą leczenia, istnieje zaledwie kilka przeciwwskazań do jej wykonania - wspomniane stany zagrożenia życia, niektóre nowotwory, nieuregulowane farmakologicznie choroby psychiczne i obecność tętniaka. Nie ma również potrzeby korzystać z takiej terapii w ramach zaplanowanego cyklu, w każdej chwili można przerwać leczenie i wrócić do niego w dogodnym czasie. Sam często korzystam z tej formy terapii, bez względu na to, czy aktualnie jej potrzebuję. Sesja CST wprawia w dobry nastrój, pomaga zebrać siły, odpocząć. Śmiało można korzystać z niej profilaktycznie.

Poniżej załączam listę ciekawych badań naukowych publikowanych w uznanej platformie medycznej PubMed i renomowanych czasopismach medycznych:

1. The use of CranioSacral therapy for Autism Spectrum Disorders: Benefits from the viewpoints of parents, clients, and therapists.

Kratz SV, Kerr J, Porter L.

J Bodyw Mov Ther. 2017 Jan;21(1):19-29. doi: 10.1016/j.jbmt.2016.06.006. Epub 2016 Jun 17.

2. Manual Craniosacral Therapy May Reduce Symptoms of Migraine Headache.

King HH.

J Am Osteopath Assoc. 2017 Jan 1;117(1):59. doi: 10.7556/jaoa.2017.011.

3. Craniosacral Therapy Shown Beneficial in Management of Chronic Neck Pain.

King HH.

J Am Osteopath Assoc. 2016 Jul 1;116(7):486-7. doi: 10.7556/jaoa.2016.095. No abstract available.

PMID: 27367955

4. Benefits of Craniosacral Therapy in Patients with Chronic Low Back Pain: A Randomized Controlled Trial.

Castro-Sánchez AM, Lara-Palomo IC, Matarán-Peñarrocha GA, Saavedra-Hernández M, Pérez-Mármol JM, Aguilar-Ferrándiz ME.

J Altern Complement Med. 2016 Aug;22(8):650-7. doi: 10.1089/acm.2016.0068. Epub 2016 Jun 27.

5. Craniosacral Therapy for the Treatment of Chronic Neck Pain: A Randomized Sham-controlled Trial.

Haller H, Lauche R, Cramer H, Rampp T, Saha FJ, Ostermann T, Dobos G.

Clin J Pain. 2016 May;32(5):441-9.

6. Sutherland's legacy in the new millennium: the osteopathic cranial model and modern osteopathy.

Bordoni B, Zanier E.

Adv Mind Body Med. 2015 Spring;29(2):15-21.

7. Heart rate variability and the influence of craniosacral therapy on autonomous nervous system regulation in persons with subjective discomforts: a pilot study.

Girsberger W, Bänziger U, Lingg G, Lothaller H, Endler PC.

J Integr Med. 2014 May;12(3):156-61. doi: 10.1016/S2095-4964(14)60021-2. 

 

Pozdrawiam serdecznie, 

Maciej Duczyński

 

 

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.