Zmora korporacji – zespół cieśni nadgarstka

Uczucie drętwienia palców znamy chyba wszyscy. Każdy chociaż raz, uderzył kiedyś łokciem w krzesło lub obudził się uciskając ciałem swoją rękę. Co jednak w przypadku, gdy drętwienie odczuwalne jest w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i połowie palca serdecznego bez znanej początkowo przyczyny ? Może sugerować to rozwijający się zespół cieśni kanału nadgarstka.

CZYM JEST ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA?

Jest to zespół objawów, których przyczyną występowania jest długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy leżący w kanale nadgarstka, zaburza się jego mechanika oraz ukrwienie. Dzieje się to wskutek przeciążenia ścięgien zginaczy z towarzyszącym zapaleniem pochewek ścięgnistych i opuchlizną.

ZCN objawia się najczęściej uczuciem drętwienia palców I-III oraz połowy IV palca, bólem nadgarstka i ww. palców (czasem odczuwalny także w łokciu), spadkiem siły mięśniowej i pogorszeniem czucia. Charakterystyczne jest nasilanie się objawów w nocy.

Zespół cieśni nadgarstka jest obecnie uznawany za najczęściej występującą neuropatię uciskową kończyny górnej. Dlaczego? W dobie rozwoju technologii spędza się mnóstwo czasu przed komputerem. Bez opamiętania palce stukają w klawiaturę i myszkę. Te ruchy powtarzane są setki, a może nawet tysiące razy w ciągu dnia. Mało kto zwraca uwagę na nadgarstki. Dlatego też najczęściej schorzenie to dotyka pracowników biurowych.  Kiedy zaboli chwilę się nimi porusza, „strzepnie” rękami i z powrotem do komputera. Niestety przyczynia się to do powstawania stanów zapalnych i przeciążeń w obrębie ścięgien zginaczy, a nasz nerw pośrodkowy tego nie lubi. Warto na co dzień dbać o swoje nadgarstki. Stosowanie odpowiedniej, wygodnej podkładki oraz częstych ale krótkich przerw zdecydowanie przyczyni się do ich odciążenia.

Wystąpienie początkowych objawów i zdiagnozowanie cieśni nie oznacza, że bezczynnie trzeba czekać na operację. Musisz jednak wiedzieć, że jest to schorzenie o charakterze postępującym! Dobry fizjoterapeuta nie ogranicza się jedynie do pracy lokalnej. W celu przywrócenia fizjologicznej ruchomości nerwu oczywiście ważnym jest opracowanie obszaru kanału nadgarstka ale znaczną poprawę przyniesie także opracowanie przedziałów powięziowych znajdujących się na całej długości kończyny, a w niektórych przypadkach opracowanie również odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy sprawdzić czy ruch głowy nasila dolegliwości. Jeżeli tak to jednym z zadań fizjoterapeuty jest rozluźnienie odpowiednich mięśni, które mogą kompresować stawy międzykręgowe lub uciskać tkankę nerwową.  Odpowiednio przeprowadzona terapia jest w stanie zniwelować dolegliwości związane z zespołem cieśni nadgarstka.

Chcesz przekonać się jak to wygląda w naszym gabinecie ? Skontaktuj się z nami. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Ci wrócić do zdrowia !

Pozdrawiam,
Maciej Szumielewicz

Bibliografia:

  1. Hochschild J., Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów, MedPharm. 2018.
  2. Aroori S., Spence R.A., Carpal tunnel syndrome, Ulster Med. 2008.

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.